| Superior a întrebat:

Vad pe internent versete din Biblie,unele zic lucruri negative, unele pozitive. De exemplu :
34 Să nu credeți că am venit s-aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia.
35 Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa şi pe noră de soacra sa.
36 Şi omul va avea de vrăjmași chiar pe cei din casa lui.
-------VS-------
Tu vei merge în pace la părinţii tăi; vei fi îngropat după o bătrîneţă fericită. Facerea Geneza 15:15
Domnul dă tărie poporului Său, Domnul binecuvintează pe poporul Său cu pace. Psalmi 29:11
Depărtează-te de rău, şi fă binele; caută pacea, şi aleargă după ea! Psalmi 34:14

Nu am citit Bibila, deci cineva care a citit poate confirma ce e adevarat si ce nu?

4 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Trogloditi.

Iisus zicea ca el o sa imparta lumea in credinciosi si necredinciosi. Oamenii o sa se omoare pentru confortul psihic, iar religia e cea mai mare, sau principala lui sursa.

"Poporul Domnului" era poporul evreu, ei au primit cele 10 porunci si erau valabile doar intre ei, in rest "Domnul" le porunceste sa omoare fara mila. Gandire de acum aprox 4000 de ani.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Vezi Deuteronom cap 13. Preferatul meu laughing

| danay72 a răspuns:

Sunt corecte aceste versete. Dar exista Biblii online în care te poți uita.

| RAY a răspuns:

Astea sunt versete usoare sa vezi de alea tari din deuteronom
Să nu credeți că am venit s-aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia.
se refera ca multi i vor ucide pe crestini cu sabia ironia istoriei e ca crestini au macelarit civilizati intregi in numele lui iisus
Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa şi pe noră de soacra sa.
il va desparti pe ion de soacra lui care crede in zeus dar ion crede in iisus, se refera la o despartire de credinte
Şi omul va avea de vrăjmași chiar pe cei din casa lui.
ion va sta cu pagana de soacrasa in propia casa =nu e singurul
peste iahve nu ma bag ca eu nu vreau sa fiu antisemit, rasist, poate ma insor cu o evraica bogata batrana