| SuperCoolDude a întrebat:

Vreau sa devin un calugar budist si sa ating iluminarea, ce trebuie sa fac pentru asta?
Cui trebuie sa ma adresez? Pe net nu am aflat mare lucru.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Ce dracu au toti cu "Te duci in Tibet"? :D
1. Nu te sfatuiesc sa mergi la ei, este o religie a renuntarii, renuntari mai puternice decat chiar cele crestine (ma refer la crestinii autentici, nu la majoritatea maimutoilor de pe TPU).
2 Daca totusi ai luat decizia, trebuie sa te hotarasti asupra confesiunii, (Zen, Tibetan, Shinshu, etc)
3 Cauti pe internet o comunitate budista din Europa (nu stiu daca exista in Romania dar poti incerca) si iei legatura pentru inceput online cu ei.
Ierarhia e asta:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16057530/
4 Este extrem de putin probabil sa atingi "iluminarea", "trezirea", cu atat mai putin probabil sa ajungi un arhat...dar poti incerca, in fond, pentru multi trecerea la budism e o moda...de care nu se pot tine pana la capat.

9 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Te duci la o manastire in China, Tibet, Mongolia. Dar cred ca trebuie sa le dai ceva, nu stiu daca te primesc asa cu mana goala. Apoi astepti ca prostul sa vina.

| Mircea08 a răspuns:

Ce crezi tu ca este iluminarea?
Eu zic sa te informezi mai intai pentru. ca e o decizie care va avea mare efect asupra vietii tale

| xerxes1 a răspuns:

Cand esti pregatit maestrul vine.
Asa spune un proberb budhist.Nu poti sa faci de capul tau.
Unul care este clasa a 2-a nu poate sa dea la facultate, trebuie sa urmeze toti pasii necesari si sa treaca toate testele.

| heracles a răspuns:

Foarte simplu, te duci in tibet si le spui ca vrei sa devii calugar budist, dar daca vrei sa atingi iluminarea eu nu cred ca trebuie sa devii neaparat calugar budist, poti sa fii si calugar crestin.

| brokxy a răspuns:

Du-te la un templu din Tibet. Dar pentru inceput te-as sfatuii sa incepi sa meditezi in fiecare zi (daca deja nu o faci). Stiu ca drumul pana acolo ar costa foarte multi bani plus trebuie sa inveti limba. Cred ca esti foarte tanar. Nu stiu parca o simt. Oricum poti sa atingi iluminarea si de aici.Eu ii zic,, Awakening,,, trezirea. Atunci cand esti una cu sufletul tau si cu minte si in pace cu toate chakrele.Atunci cand iti activezi puterile. LOL Unii ar zice ca sunt nebuna dar e adevarat. Daca stii engleza citeste asta, te va ajuta https://buddhaimonia.com/blog/be-like-a-zen-monk,si daca vrei sa te ajut mai mult poti sa imi raspunzi si iti voi lasa un contact.

| RAY a răspuns (pentru Darkmagic):

Renuntare la dorinte? ce sens mai are viata fara ele?

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

Si la ele.
Vezi Calea celor opt brate sau Calea cu opt brate, ascetismul e si el pe acolo...
Bine ca nu ai scris si tu "Te duci in Tibet", ca ma prapadeam...
E ca si cum ai spune: "daca vrei sa ajungi catolic, trebuie sa te duci la Roma"... big grin

| RAY a răspuns (pentru Darkmagic):

Sunt fan budism,sunt constient ca dorintele causeaza suferinta, dar fara dorinte ce sens, scop mai are viata, nu trebuie sa mergi nici unde, trebuie sa descoperi pacea interioara

| Sensou a răspuns (pentru brokxy):

Daca esti amabila, as dori eu sa imi lasi un contact ^^