| ErrorFound a întrebat:

Vreau si eu niste dovezi solide ale existentei lui Dumnezeu.

Intrebare:
Daca "Monstrul Zburator de Spaghetti" nu exista, atunci de ce au planetele forma de chiftele? rolling on the floor

84 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Un argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| ErrorFound explică (pentru milan9):

Scuza-ma ca-ti spun, dar asta poate fi un motiv pentru care nu exista viata pe toate planetele. Probabil ca in prezenta apei lichide, primele organisme au avut conditii mult mai bune ca sa se dezvolte uniform. Gandeste-te ca primele au fost formate din doar cativa atomi si o singura celula. Deloc complicat si perfect posibil.

| sublime89 a răspuns:

Dovezi solide zici. Lichide sau gazoase nu sunt bune? laughing

| ErrorFound explică (pentru sublime89):

Eeee, deja ai prea multa minte ca sa intelegi ce facem noi aici.winking

| martzian a răspuns:

"Vreau si eu niste dovezi solide ale existentei lui Dumnezeu" - spune-mi, te rog, ce tipuri de dovezi ti se par a fi solide, viabile, etc. intr-o astfel de cercetare?

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Chiar nu stiu. Ceva ce ma poate convinge, indubitabil, ca el exista. Sa-mi apara in fata si sa-mi zica "Bau!".

| Lizzu a răspuns:

Ai luat-o si tu cum era cu cercul? laughing
Ca daca dzeu nu exista atunci de ce planetele se invart in forma de cerc? laughing ( elipsa de fapt, daaar....na )

| LordBolton a răspuns:

Sa ii ridicam templu maretului zeu Monstrul Zburator de Spaghetti laughing

planetele arata mai bine rotunde decat patrate nu crezi? happy

| Maxim96 a răspuns:

Tu esti chipul Lui Dumnezeu.

| ErrorFound explică (pentru Maxim96):

Inseamna ca....ar trebui sa fiu pus in rama si oamenii sa ingenuncheze in fata mea. De ce nu se intampla asta?

| Maxim96 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu! Toti oamenii sunt creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu!

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Asta numesti tu dovada solida?

| Maxim96 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Pai asa spun Scripturile

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Si ce te face sa crezi ca scripturile au dreptate? Pana la urma, nu poti fi niciodata sigur.

| Maxim96 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Pai eu cred in ciuvintele ei.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Cum asa? Adica, ca s-o zic mai pe scurt, ce te face sa crezi in ea, pana la urma? Adica, in orice alta carte nu ai crede.

| Maxim96 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Ea este cuvantul lui Dumnezeu.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Maxim96):

Si de unde stii asta? Pentru ca asa spun scripturile, nu? rolling on the floor

| Maxim96 a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Cuvantul lui Dumnezeu ramane adevar in veac. Dreptatea Lui e dreptate in veac si mila Lui asupra celor ce se tem de El.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Maxim96):

OK, asa e cum zici.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Totusi, este o carte scrisa de oameni! Pot fi si minciuni... Multe.
Plus ca din cate vad, dumnezeu exista pentru ca asa scrie in biblie, care este cuvantul lui dumnezeu... Putred!

| iurii75 a răspuns (pentru BlackSulphur):

La Hirosima în urma exploziei, s-a format un lăptop performant care avea instalat windows 7, și funcțipna excelent! Ce, nu crezi?

| ErrorFound explică (pentru iurii75):

Alienware mai.winking

| BlackSulphur a răspuns (pentru iurii75):

... What?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Eu stiu exact unde vrei sa bati si iti spun : DU-TE LA SCOALA.

La scoala inveti lucrurile elementare ce tin de fizica, de chimie si de biologie. Dupa ce inveti acele lucruri, treci la chestiile mai complexe dar invata de la cei care stiu cu adevarat despre ce vorbesc. Foloseste internetul dar foloseste-l cum trebuie. Nu lua doar ce coincide cu punctul tau de vedere. Asta se numeste ignoranta si favoritism.

Cat despre argumentul tau idiot, data viitoare, inainte sa mai dai chestii luate cu copy-paste asigura-te ca atat tu cat si autorul stiti macar chestiile elementare ce tin de acel subiect.

O sa-ti pun totusi niste intrebari simple ce tin de argumentul tau presupunand ca el este valid (din pacate pentru tine, argumentul este exagerat de slab) :

1 - cum ai ajuns de la un creator la un zeu?
2 - cum ai ajuns de la un zeu la zeul tau?
3 - cum ai ajuns la UN zeu si nu la mai multi?

| iurii75 a răspuns (pentru ErrorFound):

Cu aceleași șanse de reușită putea apărea "prima" celulă vie din materie moartă.( Apropo, e mult mai complexă ca un calculator)

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Maxim96):

Maxim fi atent.
Tu crezi in Dumnezeu deoarece exista o carte numita Biblie. Biblia a fost scrisa de oameni. Oamenii aceia spun ca ei sunt inspirati de Duhul Sfant.
1. De unde sti ca au fost inspirati de Dumnezeu? Nu exista nici o dovada in acest sens. Ei pur si simplu puteau sa scrie o carte si sa zica ca au fost inspirati de o divinitate, si tu ii crezi.
2. Exista mai multe carti sfinte din alte religii, la fel si celelalte carti sunt scrise de oameni, si ceilalti zic ca au fost inspirati de o Divinitate.
3. Religia pe care o ai tine de pozitia geografica si de timpul in care te afli. Daca erai Dac, credeai in Zalmoxis, daca erai egiptean credeai in Rah.
4. Daca te-ai fi nascut in alta parte ai fi crezut in alt zeu si n-ai fi crezut niciodata in Dumnezeu.
5 Deci Dumnezeu exista la fel de mult cum exista si ceilalti zei.
6 Nu poti sa zici ca Dumnezeu exista dar Thor, Zalmoxis, Allah, Horus etc., nu exista.
7. Argumentele tale sunt ilogice, irationale si fara sens. La tine Dumnezeu exista deoarece asa scrie in Biblie, mda...
8 Si Allah exista deoarece asa scrie in Coran.

| ErrorFound explică (pentru 22SWAG22):

Ba nu, Dumnezeu exista fiindca asa scrie si in scripturi! Deci e adevarat! rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

1,2, 3 - cu siguranță că nu punând întrebări stupide

| ErrorFound explică (pentru iurii75):

Ma deci bine, dar nu mi-a raspuns nimeni la intrebare.

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Ce legatura are cu ce a scris el? Laptop?

| iurii75 a răspuns (pentru ErrorFound):

Pentru că în loc de carne e soie

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Slab raspuns... ma asteptam la asa ceva din partea voastra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Chiar nu iti dai seama la ce se refera? Nu e complicat. Ia incearca, poate reusesti.

Iti dau un indiciu : "EXPLOZIE". Culmea e ca apare si in postarea lui, ma mir cum de nu te-ai prins la ce se refera.

In cazul in care tot nu reusesti sa intelegi, el se refera la big bang (si mai incolo o sa zica si de evolutie).

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai știu eu, m-a fi scăpat mama pe jos când eram mic și acum se văd consecințele... Îmi explicați Dumneavoastră cum a apărut viața pe pămînt? (Barem să nu mor în ignoranță)

| Inferno a răspuns (pentru iurii75):

Problema cu analogii ca acestea este ca nu releva nimic. Ai comis o "Falsa Analogie".
Stii, asta e stilul incompetentului, insinuezi ceva intr-un mod ironic.
Dar cum mintea te-a adus in arena gladiatorilor, iar o cale de intoarcere nu mai exista, decat "viu" sau "mort", am sa te rog sa-ti prezinti argumentele pe care se presupune ca le-ai. Teza este oricum evidenta : "Teoria Big Bang este falsa."
Tin sa-ti reamintesc ca VIU in acest caz ar insemna sa ma poti pune la zid cu asertiunile tale, mort ar insemna fie sa nu imi raspunzi, fie sa o faci dar sa nu poti continua discutia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

1 - Exemplul tau cu explozia NU are legatura cu viata si se pare ca nu stiai asta. Acel exemplu are legatura cu Big Bang-ul. Dupa cum am mai zis, mergi la scoala. De la Big Bang pana la aparitia vietii e cale lunga.
2 - Aparitia vietii : ABIOGENEZA. Ai auzit de asa ceva?
3 - Tu faci o confuzie intre Cosmologie, Abiogeneza si Evolutie din cauza ca nu vrei sa te documentezi (sau din cauza ca nu poti intelege chestiile astea). Tot ce nu coincide cu punctul tau de vedere ignori si asta se observa in raspunsul pe care l-ai dat, in exemplul acela penibil luat cu copy-paste de pe internet.

Deja incepi sa dai cu stangul in dreptul. Vrei un sfat? In viitor, nu te baga in discutii care te depasesc.

Dupa cum a zis si inferno, prezinta-ti argumentele (se pare ca ai de "luptat" cu inca o persoana nu doar cu mine). Spre ghinionul tau, eu stiu exact ce o sa zici si ce argumente o sa aduci (daca o sa aduci).

Apropo, inca nu ai raspuns celor 3 intrebari puse de mine.

| iurii75 a răspuns (pentru Inferno):

Mai bine o luăm invers, prezintă-ți tu argumentele!
(dar le voi citi mâne, mă culc)

| ErrorFound explică (pentru iurii75):

Asa e, mai bine asa fiindca tu n-ai argumente.

| Inferno a răspuns (pentru iurii75):

Sa prezinta argumente pentru ce, ilustru domn? Caci eu nu am facut nicio afirmatie.
Dumneata ai facut niste afirmatii subtilizate, niste insinuari, dumneata aduci argumentele.
Ceea ce faci tu aici este o alta eroare de logica "Transferarea sarcinii dovezii"

| millyca a răspuns (pentru Maxim96):

"Nu! Toti oamenii sunt creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu!"

Explica-i ca intreg procesul se aseamana cu modul de functionare al unui fotocopiator, care mai prinde si scame uneori.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai prezentat mai înainte dovezi, dar se pare că n-au fost observate.
Totuși, sînt dispus să învăț în continuare, de acaia ascult cu atenție ce ai de spus referitor la abiogeneza.
(referitor la copy-paste -nu frâna că pute)

| iurii75 a răspuns (pentru Inferno):

Am scris deja că viața nu putea apărea din materie nevie. Dacă nu ești de acord, dovedeștemi că greșesc

| iurii75 a răspuns (pentru ErrorFound):

Răspunsul pentru inferno valabil și pentru tine

| Inferno a răspuns (pentru iurii75):

Excelenta,vad si eu foarte bine ce ati scris, numai ca a spune ca viata nu poate sa apara din materie nevie este o asertiune, iar nu o afirmatie.
Cu toate acestea eu nu am criticat acest raspuns, ci pe acela in care insinuati ca teroia Big Bang este o mare porcarie.
Sau dumneata vrei sa-mi spui ca analogia cu bomba atomica nu avea legatura cu BIg Bang-ul ci cu aparitia vietii?

Pai foarte frumos din partea ta sa-mi ceri sa demonstrez cum apare viata din materie nevie cand eu te intreb de ce T B.B. e falsa.

| iurii75 a răspuns (pentru Inferno):

Sau dumneata vrei sa-mi spui ca analogia cu bomba atomica nu avea legatura cu BIg Bang-ul ci cu aparitia vietii?
De fapt Gaia a băgat big-bangul, nu eu. Mă refeream la apariția "primei" celule vii.

| iurii75 a răspuns (pentru Inferno):

Referitor la big-bang. Este o teorie destul de confuză, așa că depinde la ce aspect anume te referi. Sănt de acord că universul a avut un început și că se extinde, dar ce a dus la aceasta...

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Gaia, voi pastra raspunsul tau ca sa il citez de fiecare data cand mai faci pe desteptul. Abiogeneza e raspunsul tau? Cool! laughing

Stii ce a raspuns Marshall la intrebarea legata de ARN? (Daca esti interesat de tema asta, probabil ca ai citit "The search for the first replicator") Cica "este posibil sa nu aflam niciodata". Sau cum a explicat faptul ca viata "este posibil sa fi aparut cu o simpla molecula care se putea reproduce"? Tu poti sa ne explici ce pretinde teoria (apropo, antica si nedemonstrata stiintific - dar reinventata) a abiogenezei? Si poti sa ne duci pe fir in jos pana la inceput? happy

Abiogeneza... Right! laughing Cine e naivul acum? Cine este absurd in credintele lui?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"eu te intreb de ce T B.B. e falsa." Iti spun eu de ce cred unii ca teoria BB este falsa. Ea contrazice legile de baza ale fizicii - le anuleaza. happy

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Poti exemplifica?

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

De ce ne ascundem dupa degete? Daca stii ceva ce eu nu stiu de ce nu-l spui aici si acum?
" Ea contrazice legile de baza ale fizicii - le anuleaza."
Le contrazice pe toate? Daca nu, pe care?

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Bun, sa presupunem ca abiogeneza "ie naspa"...

Ai tu o varianta mai buna? Te ascult. Ai dovezi? Prezinta-le.

* si ca de fiecare data, acum o sa incepi sa schimbi subiectul sau sa cauti scuze.

Apropo, parca ti-am zis sa nu imi mai raspuni la intebari si comentarii deoarece nu vreau sa iti mai citesc ineptiile si ti-am cerut sa imi dai ignore. Nu-mi aduc aminte sa imi fi schimbat parerea despre tine.

Ca bonus, cam ce stii tu despre abiogeneza si de ce "ie naspa" in viziunea ta?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nevoie sa reactionezi violent. E ok sa nu stii - rusinos este ca faci pe desteptul. Tot ca bonus si ca sa te citez, nu mi-ai raspuns la intrebare. Imi place ca iti aduci aminte ca mi-ai cerut sa nu iti mai raspund la intrebari doar atunci cand esti incuiat. happy

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"si ca de fiecare data, acum o sa incepi sa schimbi subiectul sau sa cauti scuze" - Daca raspundeai la intrebare nu mai spuneai asta. Era mingea ridicata la fileu, care te lamurea cat 'ie" de naspa. Apropo, am o varianta mai buna. E mai realist sa crezi in Dumnzeul vesnic decat in molecula vesnica. Daca nu crezi, continuam cu abiogeneza. laughing

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, am facut-o deja. Nu mi-ai raspuns atunci. Sa inteleg ca te-ai mai gandit intre timp? happy

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

De exemplu Legea conservarii energiei si Legea entropiei sau Teoria gravitatiei revizuita. Nu mai vorbim de principiul cauzalitatii. Ex nihilo nihil!

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Tu chiar ai impresia ca ai spus ceva extrem de inteligent si ai reusit sa ma inchizi? Uau...

Eu am zis ca abiogeneza este raspunsul pentru aparitia vietii iar tu ai lasat un comentariu in care ai facut misto de raspunsul meu. Da, acel comentariu e plin de inteligenta si m-ai inchis. Bravo.

Ti-am facut pe plac si am zis ca abiogeneza "ie naspa" si ti-am cerut sa prezinti tu o varianta mai buna si sa aduci dovezi iar ca raspuns ai lasat un comentariu plin de aroganta si crezi ca m-ai inchis zicand... NIMIC.

Ti-am cerut sa prezinti dovezi pentru versiunea ta din moment ce consideri ca abiogeneza "ie naspa" si nu ai facut-o. Daca vrei putem sa complicam treaba si sa ne bagam si in Big Bang (dar o sa pierzi [ IAR ]).

"Legea conservarii energiei si Legea entropiei"... stii macar ce spun acele 2 legi? Te-ai obosit macar sa te documentezi cu adevarat sa stii macar chestiile elementare legate de Big Bang, Abiogeneza si Evolutie? Eu sunt dispus sa pariez ca NU si ca tu oferi argumente luate de pe net cu copy-paste fara sa stii macar despre ce vorbesti bagand pe alocuri niste ironii si incerci sa pari inteligent cand nu esti. Cauta-l pe Lawrence Krauss pe guagal (il gasesti si pe youtube) si invata mai multe inainte sa te crezi inteligent.

"nu prea iti poti permite sa ai toleranta scazuta la prostie"... ba da, pot pentru ca raspunsurile voastre sunt proaste iar faptul ca va e lene sa va documentati pentru ca va e friCA CA dati de ceva ce nu coincide cu punctul vostru de vedere denota clar cava bazati credinta pe favoritism si ignoranta.

Nu te supraestima, pana acum nu ai reusit sa ma inchizi nici macar o data.

Ultima data cand te-am inchis ai inceput cu insulte si ai fost mistocar. Asta a fost atunci cand ti-am cerut sa prezinti autorul, studiile si alte detalii de genul legate de o afirmatie de a ta. Tu ai zis ca "specialistii" au demonstrat ca religia / biblia ta ie miezul din fanta iar eu ti-am cerut sa prezinti studiile, savantii, credibilitatea lor si alte detalii de genul iar tu (din cauza incompetentei) ai inceput cu insulte si ai facut misto fara sa imi raspunzi la ce ti-am cerut. Acum faci la fel. Ai inceput prin a face misto de abiogeneza dupa care ai inceput sa o arzi cu "ha ha ha, te-am inchis". Esti penibil.

"molecula vesnica"... ce-i aia?

"dumnzeul vesnic"... ti-am cerut sa prezinti dovezi clare pentru acel zeu. Ti-am cerut sa demonstrezi ca el este cel care a creat viata.

Hai sa complicam putin :

1 - Cum ai ajuns de la un creator la un zeu?
2 - Cum ai ajuns de la un zeu la zeul tau?
3 - Cum ai ajuns la UN zeu si nu la mai multi?

Iti bazezi credinta pe ignoranta si favoritism.

O sa precizez iar ca sigur nu esti capabil sa intele din primele 30+ ture : DOVEZI IN ADEVARATUL SENS AL CUVANTULUI si DOVEZI CARE SA SE APLICE DOAR ZEULUI TAU.

Chestiile gen "pai scrie aici" NU sunt valide pentru ca la fel pot spune si despre zeii altor religii iar daca accepti pentru una, trebuie sa accepti pentru toate (si amandoi stim ca atunci cand vine vorba de alte religii ignori acele dovezi chiar daca sunt aceleasi pe care le spui tu pentru al tau).

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi-ai raspuns la intrebare. Latratul nu ma sperie. Cainele care latra nu musca. Si daca incearca... il rezolvam elegant! happy

Lawrence Krauss? Nu multumesc. Stii cat aloca in cartea lui (A universe from nothing) explicarii spatiului in care se presupune ca au aparut particulele subatomice? Stii cat este demonstratie stiintifica si cat presupuneri si bancuri? Prietene, nu doar ca m-am obosit sa ma documentez - zic eu cu seriozitate - dar sunt si gata sa invat de la tine. Doar ca tu nu vii cu nimic nou. Insulti gratuit si iresponsabil, pana esti pus sa faci dovada propriilor pretentii. Atunci... insulti mai mult si spui mai putin. happy

Nu ma apuc sa iti explic abiogeneza, cu atat mai mult cu cat refuzi sa ridici manusa. NU este scopul meu sa te umilesc si nici sa te pun intr-o lumina proasta, mai ales ca iti reuseste de minune sa ti-o faci singur. Nici nu ma simt obligat sa iti explic (mai ales ca nu ma rogi) de ce BB-ul nu poate fi explicat si nici demonstrat de stiinta. Daca erai interesat gaseai informatia, tot in comentariile mele si, daca aveai ceva de adaugat, o faceai. Problema e ca nu poate (fi explicat). Daca ai cea mai mica idee de cum s-ar putea face asta, be my guest. Eu iti spun ca ai nevoie de o mai mare credinta pentru a accepta bazaconia asta decat pentru credinta in Dumnezeu. Ironia nu ma loveste, nici nu ma doare - te descrie doar pe tine, mai ales bazata pe astfel de argumente.

Gaia, nu trebuie sa iti demonstrez tie cat citesc si cum o fac. Cu atat mai mult cu cat ai aratat cat duci si care iti sunt sursele de inspiratie.

Eu ti-am cerut dovezile tale, dovezi fizice dintr-o lume la fel de fizica, nu accept o contraintrebare care sa iti justifice falsul. Mai ales ca ne acuzi pe noi de credinta (presupusa ignoranta), trebuia sa ai ceva mai mult decat spume...

PS: Da, vorbesti mult. Dar nu spui nimic, mai ales atunci cand omul te ia la bani marunti. E usor sa ii acuzi pe altii de prostie - mai ales cand nu trebuie sa vorbesti despre propriile goluri...

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Prietene,referitor la citatul tau in latina.
Am postat si o intrebare pe tema asta, uite aici:
http://www.tpu.ro/......c-si-ceva/

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Si inca ceva, ti-am mai spus, aici imi uit ideile. Ai Id de mess? Daca da putem discuta acolo, in timp real.
Daca nu, atunci poti cel putin sa spui ca nu.
Multumesc.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Ai observat, probabil, ca am folosit mai mult decat un simplu citat din latina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Deci tu inca ai impresia ca ai zis ceva inteligent in toata discutia asta si ca m-ai inchis sau ca ma umilesti...

Cam la asta se rezuma discutiile cu tine : eu spun ceva, tu incepi sa faci misto si sa fi ironic crezand ca esti inteligent dupa care o arzi tupeist si arogant.

Bun... sa presupunem ca nici big bang, nici evolutia si nici abiogeneza nu sunt corecte. Fericit? Bun.

Acum spune tu varianta ta si prezinta dovezile pentru ea (raspunde si celor 3 intrebari puse de mine mai sus).

* stiu ca o sa fi iar arogant si tupeist dar incearca sa raspunzi la ce ti-am cerut. Eu ti-am facut pe plac si am spus ca toate cele 3 optiuni "ie naspa", acum e randul tau.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Bun... sa presupunem ca nici big bang, nici evolutia si nici abiogeneza nu sunt corecte." - I rest my case. Nu mi-ai facut nici un favor recunoscand ceea ce nimeni nu poate a demonstra ca fiind fals.

Tu ai impresia falsa ca lumea trebuie sa iti stea la picioare. Atitudinea asta este paguboasa, mai ales cand nu iti poti sustine pretentiile cu dovezi. Nu eu am venit strigand sus si tare ca sunt miezul din fanta. Nici nu cred ca inseamna ca sunt arogant si tupeist daca iti demonstrez ca propriile pretentii sunt nici mai mult nici mai putin decat credinte in zane si elefantei roz.

PS: Ti-am mai spus, nimeni nu doreste sa te umileasca aici. Tu ai o problema care depaseste cadrul acestui site.

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Nu, chiar te rog, raspunde-i la intreebari. happy Fa-ne si noua pe plac o data. happy

| martzian a răspuns (pentru ErrorFound):

După bătălie apar și vitejii, right? Uite, eu o fac, îi răspund - cu condiția ca tu să îl ajuți mai întâi în punctul mort în care a ajuns - apropo de evoluție, Bing-Bang și abiogeneză. Tu, de fapt, ce crezi? thinking

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Consider real ceea ce se "exprima" in lumea reala.
Fizica pe care o "cred" este cea care a facut posibila aparitia tehnologiei.Cred ca este o dovada destul de solida ca acea fizica este buna. happy

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Acelasi lucru in cazul tau. Daca te incurci, te ajunt

| martzian a răspuns (pentru ErrorFound):

PS: văd că folosești persoana întâi plural. Cine sunteți "voi"? confused

| martzian a răspuns (pentru ErrorFound):

Ajuta-ma! M-am incurcat. Explica-mi cele 3 ipoteze enuntate mai sus. happy

| martzian a răspuns (pentru ErrorFound):

Trec peste exprimare, pentru ca inteleg ce ai vrut sa spui. Din pacate, asa cum vei citi si mai sus, fizica nu este "destul de buna" pentru a explica aparitia universului prin teoria Bing-Bang. O serie de legi ale fizicii sunt incalcate. happy

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Nu esti fizician, inteleg ca ti-e greu sa intelegi.

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Care? Ajut*, scuze.

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Cei ce vor sa le raspunzi la intrebari. laughing Ti-ma cerut si inainte sa-mi raspunzi fara ocolisuri dar n-am reusit. Acum suntem doi. happy

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Care? Posteaza raspunsul la cine vrei sa-ti explic, eu oricum primesc notificari ca-i intrebarea mea. La cine vrei sa te ajut?

| martzian a răspuns (pentru ErrorFound):

Pai de aia te intreb pe tine, ca se pare ca intelegi mai bine... happy

| Mikhtarian a răspuns:

Nimeni nu-ti poate oferi ceea ce cauti.
Tu singur trebuie sa cauti,si eu cred personal ca, Dumnezeu trebuie simtit prima data, si nu ma refer doar cand ai o problema.
Trebuie sa-l simti, sa-i simti iubirea si rabdarea.
Citeste cele Sfinte, fa-ti o parere, si alege daca ti se potriveste ori daca nu.

| millyca a răspuns:

Ba, Dumnezeu chiar cred ca exista... sau a existat, dar de ce mai conteaza asta acum? Dovezi solide de la cineva "insolid" mai greu insa. Dumnezeu este un fel de "Mother Brain" si nu cred sa fi fost vreodata depozitat pe Terra. Nu erau nebuni sa il tina aici langa maimute. Dar deja cred ca vorbesc despre lucruri prea greu de inteles. S-ar pisa pe el pana ar face balta omul de rand.

| ErrorFound explică (pentru millyca):

Dovezi solide adica tangibile desteptule.

| millyca a răspuns (pentru ErrorFound):

Esti unul dintre motivele pentru care nu cred ca voi mai intra pe TPU.

| Danaberciu a răspuns:

O dovada solida a existentei lui Dumnezeu esti '' TU ''

| pirij a răspuns:

Minunile savarsite de Isus si alti sfinti

| LucaT a răspuns:

Ce-ai fumat tati? vrem si noi big grin
rolling on the floor

| ErrorFound explică (pentru LucaT):

Eeee Haribo. Era o gluma. laughing