| Furnicuta000 a întrebat:

A mai patit cineva sa raceasca/sa aiba gripa vara? Eu in atatia ani de viata nu am patit niciodata asa ceva. Pana acum. Si e nasol. Cum treceti peste gripa de vara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| DeMicUnCălător a răspuns:

Răbdare și ceai fierbinte

| relian a răspuns:

Nu stiu ce sa spun, gripa vara, de ce nu? Daca este sa ne luam dupa specialisti, adica aia din domeniul medical, gripa ar fi provocata de nu stiu ce agent patogen extern, ceva virusuri, dupa cum ei ne zic noua.

Daca este vorba de asa ceva, de ce ar ataca doara iarna? Ce ii sta in git sa atace vara, sau nu prea am inteles eu chestia asta?

Temperatura corpului nostru e aceiasi si vara si iarna, asa ca nu vad ce lar retina sa ne atace.
Daca analizam conditile externe, sa zicem ca vara este cald si carcalaul respectiv ar hiberna, tot ce se poate, asa cum unele organisme hiberneaza iarna laughing adica majoriatea numa iarna hiberneaza, dar na, poate exista si de astea care ar fi restrinse ca activitate vara, tot cei posibil.

Si eu am patit odata cand eram copil la scoala elementara, vara cand eram in vacanta, eram undeva, in soare, am ajuns la ceva apa, nu am baut, dar neam balacit nitel acolo, cand am ajuns acasa am cazut lat laughing
Dar ce friguri aveam, ziceai ca stau in congelator, stiu f bine ca odata daca ai si in felul asta cu friguri, tii minte toata viata.

Eu pe atunci nu am luat nimic, ce sa iau, am stat in pat si am tremurat pana a trecut, asa ca si tu nu vad ce poti sa faci, chiar daca e vara, senzatia si discomfortul cel ai te face sa stai doar culcat.

Sa zici mai iesi pe afara, e cald, e vara, nu te lasa gripa asta, sau ce mama ei o fi.
Organismul tau va lupta, sau ce face el acolo repara, apoi cand e gata, o sa simti singurica ca a trecut.

Daca bei ceaiuri si mai stiu eu ce alte pilule e ca si cum leai lua in zadar laughing
Eu am spus ca boala sau sau ce o fi, in momentul cand iei de toate si in zadar, inseamna ca nu se stie ce anume se intimpla.Pt ca daca am stii, am face medicamente impotriva agentului asta, asta daca este un agent patogen, sau stiu si eu daca e boala, la fel medicament sa amelioreze.
Asa cum zic, iei orice si iei ca la gard, nici o amemliorare nimic laughing indiferent ce organsim este tinar, copil, adult, batrin, la fel se intampla.

| ioana748 a răspuns:

Teraflu de seara, acela cu galben. Si eu racesc vara.

Bula
| Bula a răspuns:

Vara esti la fel de expus la diferente mari de temperatura, ca in alte anotimpuri.
Corpul se adapteaza mai incet la diferentele de temperatura si reactioneaza prin semnele de "raceala" (stranutari, curgerea nasului, etc.).

| KovacsB a răspuns:

Ultima oara am racit in 2022 rahat de ala de raceala covid.
Cred ca am luat-o de la un vacinat.

| Furnicuta000 explică (pentru Bula):

Cred ca asta e gripa in toata regula ca simt ca a dat un tir peste mine laughing

| Furnicuta000 explică (pentru relian):

Pai nu am zis ca nu se poate lua gripa vara dar nu credeam ca o sa fiu eu aia dintre putinii norocosi laughing

| Furnicuta000 explică (pentru ioana748):

Nu am luat niciodata teraflu. Am doar paracetamol. Cred ca seamana

| ioana748 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, e bun si paracetamol simplu.
Cel cu denumirea Panadol este mai eficient.
Multa sanatate ❤️

| relian a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asta e se mai intampla. E bun ca acum o sa ai experienta laughing Ai bautu cumva ceva forte rece si erai infierbintata, sau era foarte cald in momentul ala?
Vorbesc de tine ca si organism nu de altceva laughing Se intampla daca ai organismul expus la caldura, apoi bei apa foarte rece, sa faci gripa de asta, ceo mai fi.
Prentru ca gitu si caile nazale si ce mai e pe acolo, cand este foarte cald, apoi bei apa rece, este o schimbare f brusca de temperatura si toate mucoasele astea git, nas pot sa se fisureze, sa mai stiu eu ce, apoi incepe sa te doara gitu, iti curge nasul etc. Daca nu ai infectie, atunci e bun, de regula ar trebuie sa nu faci infectie acum vara, dar vorba aia orice este posibil laughing

Infectie faci daca mucoasele ce am zis se fisureaza, acolo se pot instala bacterii si uite asa te doare si gitu cand inghiti.

Esti norocoasa, asta e bine, cine stie poate te loveste si norocul sa cistigi la loto