| Smmo a întrebat:

A reusit cineva sa scape de matreata? Cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu! Doar tuns periuță. Ma rog, ca sunt bărbat și ma tund acasă de unul singur.

| bookofknowledge a răspuns:

Dermatolog, mergi la el, sa se uite si sa ti prescrie un tratament, asa tin sub control dermatita seboreica (nu e vindecata, dar cat timp iau medicamentul nici nu se vede).
Nu cred ca iti trebuie reteta, mergi odata, si vezi ce spune.
(Eu am fost la privat, iti trebuie scrisoare daca mergi la stat, dar parerea mea, mergi odata la privat, vezi ce medicamente iti recomanda, si daca functioneaza, le cumperi si nu mai mergi, medicamentele care ti le spune medicul la privat, le poti cumpara fara sa ai o reteta(cel putin la dermatita seboreica, care e un fel de matreata mai agresiva).

| bookofknowledge a răspuns:

Deoarece nu totul e o simpla matreata, si crede-ma poti incerca orice sampon care il gasesti in supermarket si scrie pe el antimatreata, cand dai de ceva cum e dermatita seboreica, nu face nimic.

| DonMoldo a răspuns:

Spala-te zilnic pe cap nu o data la o saptamana.

| DonMoldo a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si daca e fata laughing

| sierra1 a răspuns:

NIMENI (dacă cineva spune altfel, minte de rupe)

- matreata este o problema cronica; ea poate fi tinuta sub control, dar nu vindecata și nu duce la pierderea completa a parului, acesta se regenereaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DonMoldo):

Dacă e fata și se va spala zilnic pe cap cum zici mai sus, atunci va ajunge fără un pic de par pe cap pentru ca excesul de șampon va afecta podoaba capilară în timp. Unchiul meu și vărul meu sunt ambii fără par din cauza acestor proceduri menționate de tine. Ma rog, poate la femei o fi mai rezistenta podoaba capilară.

| DonMoldo a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de fiecare in parte, doar stii ca nu toti suntem la fel, daca te speli cu sampon de 'lasa ca stiu eu mai ieftin' nu e de mirare ca va cade parul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DonMoldo):

Ma rog, ca in urma cu vreo 25 ani ( când s-a întâmplat cu rudele mele) exista doar un singur șampon : cel de urzică. Acum o sumedenie de șampoane pentru o sumedenie de întrebuințări : par gras, par nu știu cum.

| dullcat a răspuns:

Buna.Inainte de tratamente scumpe poti incerca sa folosesti dupa samponare clatirea cu apa in care torni o lingura sau doua de otet de mere. Nu, nu miroase groaznic.De fapt, nu miroase deloc, nici cand te usuci.Vei tine matreata sub control sau o poti chiar vindeca, desi unii nu cred. Tatal meu a avut si acum nu mai are.Eu folosesc metoda asta in loc de balsam de par de multi ani, ma impac foarte bine.

| newaccountbye a răspuns:

Am fost la dermatolog eu și am mai recomandat șamponul asta la mai multe persoane și a funcționat! Intr-adevăr, este putin mai scump, dar rezultatele sunt vizibile chiar după prima spălare.
https://www.drmax.ro/......0ml-ducray

| UnchiulRamiz a răspuns:

Dercos Vichy

| Frank51 a răspuns:

Cu Clear am scăpat din 2011.

| Alex272714 a răspuns:

Salutare. Poti incerca samponul Vichy Dercos anti matreata. Eu prin 2017 eram plin, plin de matreata si pur si simplu orice imi prescriau dermatologii (pentru ca am fost la 2 sau 3), nu dadea roade.

| Smmo explică (pentru newaccountbye):

Multumesc pentru raspuns. Acest sampon nu a functionat. Am terminat o sticluta - ultima.

| Smmo explică (pentru bookofknowledge):

Am fost la mai multi dermatologi pe tema asta, la stat si la privat. Recomanda cateva sampoane si spun ca nu se scapa de asta si ca sa mai vii. Prin '90 mi s-a recomandat o crema care a mers (imi amintesc ceva galben cu un lichid maroniu, cred ca era cu sulf pentru ca mirosea cam urat), dar nu mai am reteta.
Daca ti s-a recomandat ceva bun, poate ne spui si noua.

| Smmo explică (pentru dullcat):

Nu prea m-a ajutat la matreata, dar arata parul mai bine. Ai folosit otet din comert sau facut de tine?

| newaccountbye a răspuns (pentru Smmo):

Wow. nu îmi vine sa cred. Era sigur Kelual Ds? Nu eșuează niciodată

| bookofknowledge a răspuns (pentru Smmo):

Incearca Uriage, am pus link uri cum arata samponul si lotiunea pe care le folosesc, sper ca asta sa rezolve problema.
Https://comenzi.farmaciatei.ro/......ge-p328548
https://comanda.alphega-farmacie.ro/......784/produs
Mie asta mi s-a spus sa iau, dar fiecare persoana e diferita, a trebuit ca dupa o luna sa merg inapoi, sa vada daca cum evolueaza tratamentul, si a mers mai bine, macar nu mai era vizibil(de la niste scoame foarte mari(de cativa cm) la ceva ce nu prea se vede(mai acceptabil)).
Totusi l-am pus, poate te ajuta, cine stie.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Smmo):

Alta treaba, este, ca daca medicamentul merge(de la ultimul comentariu care l am scris), trebuie aplicat zilnic(lotiunea, eu o aplic in fiecare seara, in fiecare zona(trebuie sa dai la radacina parului cu acea solutie (eu dau cu solutia si masej dupa, scalpul, sa fiu sigur ca ajunge peste tot)), mai putin samponul, care cam 1-2 ori pe saptamana, trebuie tinut cam 5min pe cap, ca sa si faca efectul(altfel il pui cam degeaba).
Orice greseala si iar apar scoamele(cel putin asa am observat la mine).

| bookofknowledge a răspuns (pentru Smmo):

Cred ca am incercat si eu Kelual DS, nu mai stiu daca a mers, dar m-am mutat de la un dermatolog(care a prescris kelual DS), pentru ca era prea departe, si am mers la privat.