| Zazy a întrebat:

Aceasta este o intrebare pentru cei ce au trecut prin astfel de situații.
Eu sunt dependentă de dulciuri de când mă știu. Orice mi-ai da, daca e dulce, îl mananc in 3 secunde. Și nu glumesc, deși știu că pare amuzant laughing.
Daca imi pui o ciocolata pe masa și îmi interzici sa o mănânc devin "turbată". Mă gândesc numai la ea și nu ma pot abtine.
Cum ați depășit dependența de ciocolată, de dulciuri în general? e foarte greu sa nu te gandesti la ele, am incercat sa ma las de mancatul dulciurilor dar e extrem de dificil (poate doar pentru mine, dar nu contează). Chiar astazi am mâncat o ciocolata fiindca, la fel, nu m-am putut abtine. parca ma atrage.
Va rog frumos, ajutați-mă să ies din "vraja zahărului". Vorbesc la modul cel mai serios si sper sa ma ajutati. O seara frumoasa va doresc oameni dragi! :*
P.S.: În caz ca am incadrat intrebarea la o categoria greșită, îmi cer scuze.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Samboan_Daniel_1989 a răspuns:

Cauta si o sa te ajut sau scriem inapoi si incerc sa vad cum te pot ajuta

| Seven07 a răspuns:

Vezi tu psihicul tau e de vina, trebuie sa iti impui singura ce e bine si ce nu pentru tine. Dar pentru ca asta nu functioneza, iti recomand multa multa vitamina C, nu doar "pastile", citrice, mere, etc. ajuta.

| Zazy explică (pentru Seven07):

Mănânc banane aproape zilnic. Mere și portocale săptămânal. Astea sunt fructele care îmi plac.
Dar nu prea fucntionează. Am observat ca majoritatea mi-au recomandat fructele, ca ma fac sa uit de dulciuri dar nu prea functionează.
Voi incerca sa mananc o cantitate mai mare de fructe, totuși.
Mulțumesc frumos pentru timpul și sfatul acordat! O seara frumoasă! :*

| Seven07 a răspuns (pentru Zazy):

In special fructe care contin vitamina C, in primul rand trebuie sa nu dai intr-un diabet. Seara frumoasa si tie.

| dragomir8 a răspuns:

Inlocuieste dulcurile cu altceva sau nu te mai apropia de ele.Cand te gandesti la un dulce fa ceva ce iti place precum ascultat muzica sau jucatul(in caz ca ai o varsta mai mica). Poti manca un patratel de ciocolata neagra in fiecare zi pentru ca iti face bine.Cu timpul iti va trece, iar daca nu, mergi la un medic si vorbeste cu el.
ATENTIE:TPU sau orice alt site nu pot avea raspunsul la unele probleme medicale sau care sunt destul de grave.

| Zazy explică (pentru dragomir8):

Problema mea consider ca nu e una grava. Doar e o dependenta de ciocolata si tot ceea ce se rezuma la dulce.
O sa incerc sa-ti urmez sfatul. Multumesc!:*