| KillaHouse a întrebat:

Am 12 ani si de vreo o săptămână doua intr-o zi mi s-a înfundat urechea si in acea seară m-a durut. apoi nu m-a mai durut deloc si nu mi-a curs nimic, cum curge la otita....la ORL-ist nu o sa merg ca am fobie de doctori, dar nu inteleg dc nu ma doare si nu imi curge lichid, în acelasi timp sunt si răcit si ma gandesc sa nu fie de la răceală...imi puteti da un sfat sau ce poate fi si cât de grav este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In otita urechea curge numai dupa ce se sparge timpanul, inainte de asta, nu are cum sa curga ceva prin timpanul integru. POti avea o otita medie, care sa te lase, incet-incet fara auz. Nu e grav, exista proteze auditive pentru persoanele cu deficit de auz, dar te va impiedica sa faci anumite joburi in care trebuie sa ai auz bun.
E posibil sa ai si un dop de ceara (desi improbabil dupa simptome), caz in care nu vei pati nimic, dar vei ramane cu senzatia respectiva pana la eliminarea acestuia.

| KillaHouse explică (pentru Brigaela):

În cât timp te lasa fara auz? dar faza e că la mine își revine auzu inainte era înfundata de loc si acum se desfunda din ce in ce mai mult

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru KillaHouse):

In 2-20 de zile. Vei vedea la sfarsit daca ti-ai recuperat integral auzul sau doar partial. Asa cum am zis, daca vrei sa faci o munca oarecare, nu iti va trebui cine stie ce auz, pierderea o sa fie compensata de faptul ca vei da sonorul mai tare. dar daca vrei sa fii medic sau pilot, de exemplu, nu vei putea

| KillaHouse explică (pentru Brigaela):

Mama a stat 3 luni cu urechea înfundata si dupa aia i sa desfundate deci cred ca poate dura si mai mult...Nu?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru KillaHouse):

M-ai intrebat in cat timp poti surzi, nu in cat timp trece...

| KillaHouse explică (pentru Brigaela):

În cât timp trece atunci?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru KillaHouse):

Depinde, in cateva zile, saptamani, luni, niciodata. Numai medicul putea sti asta, dupa ce te examina. Poate fi ceva minor sau nu.

| KillaHouse explică (pentru Brigaela):

Dar ce poate fi imi puteti da toate variantele si cât de grav poate fi?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru KillaHouse):

NU, fiindca eu sunt medic si tu ai fobie de medici.

| KillaHouse explică (pentru Brigaela):

Va rog frumos

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru KillaHouse):

Mai bine mergi la medic