| GeorgeCuter a întrebat:

Am 14 ani si ar trebui sa fac vaccinul DTP. E pentru difterie, tetanos si tuse convulsiva. Mi-e frica de mor. Am auzit ca doare. Sa va spun varianta mea: Pt. tetanos pot face o injectie si dupa ce ma tai sau ma intep. Difterie nu am auzit sa faca cineva in Bucuresti. Tusea magareasca nu e asa periculoasa. E asa grav daca nu il fac? Spuneti-mi ca nu se intampla nimic. Va roooog. Pana acum am facut toate vaccinurile. Dar eram mica. M-au obligat. Acum nu mai vreau. Mor. Fug. Astept raspunsuri. Ma gasiti sub pat. Pa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Nu ai auzit sa faca nimeni pentru ca toata lumea e vaccinata, de aia incet, incet se scapa de bolile astea. Trebuie facute pentru ca tu avand 14 ani nu stii cand e cazul sa-ti faci vaccin si cand nu, in caz de plagi tetanigene, iar daca faci una din celelalte boli, atunci ar trebui sa-ti fie frica de moarte, nu acum. De la vaccin nu a murit nimeni insa de la bolile alea au murit milione, sper ca iti dai seama cat de indreptata in directia gresita e frica ta.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doare foarte foarte putin, aproape neglijabil, ca si cum te-ai lovi usor de coltul mesei si ai face o vanataie mica, cat un banut.
Daca te tai, vei feca, impotriva tetanosului, exact aceeasi injectie. Insa ce te faci daca te tai candva cand nu se gaseste vaccinul, sau candva cand nu poti ajunge la medic in 6 ore, sau intr-o situatie de catastrofa, cand sistemul sanitar nu iti poate administra vaccinul? Mori prosteste?
Difterie nu ai auzit sa faca cineva in Bucuresti tocmai fiuindca toata lumea este vaccinata, argumentul asta este in favoarea vaccinului.
Tusea magareasca nu mai este atat de periculoasa tocmai din cauza vaccinului, daca esti nevaccinat poti muri de ea.
Daca iti faci vaccinul nu ti se va intampla nimic. SE pare ca atunci cand erai mica aveai mai multa minte ca acum. NU vei muri de la vaccin, iar prostiile cu fuiga, fie sunt mofturi de fetita nu prea inteligenta, fie sunt exprimarea unei probleme psihice (daca nu te prostesti si crezi chiar si 1% asa ceva, e bine sa mergi la un psihiatru, e posibil sa ai o suferinta psihica serioasa care in timp sa ase agraveze).
Daca nu faci vaccinul, poate nu vei pati nimic, dar vei risca enorm de mult, fara nici un motiv. Daca te-ar roade un pantof, te-ar durea de 10 ori mai rau.

| TutankamonOficialu a răspuns (pentru Brigaela):

De ce jignesti vaco? Nu ti-e rusine sa jignesti o persoana care are o teama? Nesimtito!