| Skc a întrebat:

Am 14 ani si imi ies foarte multe cosuri...le-am tot stors(sper sa nu sune sscccarrbos)dar tot imi apar...imi puteti recomanda o crema sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru acnee/cosuri:zeama de lamaie+disc demachiant dimineata si seara iti dai pe fata sau doar pe zona afectata cu zeama de la lamaie. o sa sa dispara in doi timpi si 2 miscari. sa te tii de treaba o sa de a rezultate foarte rapid.
-mergi si fa analiza sangelui sa vezi cu stai cu hormonii(e simplu si in acest mod previi si dereglarile hprmonale care pot aduce o serie de neplaceri: de la explozii de cosuri pe fata, corp, luare in greutate necontrolat si la alte lucruri mai neplacute). o simpla analiza a sangelui privind hormonii si vei dormi linistit/a ca tratamentul corespunzator. succes.

13 răspunsuri:
| user5493 a răspuns:

Consult dermatolog

| Sarius1994 a răspuns:

Mai ai rabdare cativa ani si o sa treaca

| zuzualina a răspuns:

Mergi la farmacii sau magazinele de cosmetice şi întreabă acolo.

| MotanuJmekerit a răspuns:

Ma pentru a disparea cosurile... poate credeti ca fac misto dar trebuie sa apuci la p***a laughing mnoah radeti daca vreti asta e adevarulwinking Bafta big grin

| Catalin_Dragnea_1989 a răspuns:

Iei niste malai si te freci bine pe fata cu el...si dupa aia clatesti....in doua zile gata! am patit si eu la 14 ani!

| Ingrid_Alexa_1994 a răspuns:

Heloo! deci...cel mai important e sa nu iti stroci cosurile, ele se vor imulti si devin mai grave! crema care ti-o recomand e BREVOXYL si daca are data expirarii eu zic sa te uiti inainte sa cumperi ceva mai ales pentru fata!
INSTRUCTIUNI:
1)spala-te cu sapun (propriu sa nu fie de corp sau al cuiva)
2)sterge-te bine pe fata
3)date doar in zonele cu acnee(unde ai cosuri), date pe seara
4)daca dai mult risti sa iti arzi piele si se face rosie

DACA nu merge inseamna ca e de la pubertate...voi cresteti, ca erati innaintati si este normal! sa nu fii trsist! ba chiar e un avantaj! sper ca te-am ajutat! daca am facut poti da si FUNDA

| LifeIsOverrated a răspuns:

La varsta ta aveam fata plina de cosuri; nu prea ai ce faci, asa e la varsta asta. straight face Cel mai bun remediu: apa si sapunul. De doua ori pe zi, te speli pe fata (poti si cu sampon) pentru ca sapunul usuca pielea mai mult. Eu ma spal de trei ori (poate e cam mult dar eu fac si sport -la mine a mers, nu am mai avut nimic). Poti lua de la farmacie ceva sau in ultima instanta sa consulti un dermatolog dar eu iti zic la mine ce a mers: apa si sapunul; e cel mai bun remediu. Bafta tongue

| darriya a răspuns:

Foloseste pasta de dinti in zonele afectate,(o sa simti o usturime f putin dar nu-i nimic, nu te speria)seara inainte de culcare si dormi cu ea, si dimineata te speli pe fata, vei vedea ca cosurile se vor usca si vor cadea usor, usor,(eu folosesc asa ceva) si poti sa iti cumperi de la farmacie o crema de galbenele este f buna!

| Skc explică (pentru MotanuJmekerit):

laughing)...stiu ca nu faci misto mi s-a mai spusrolling on the floor

| MotanuJmekerit a răspuns:

Funda?rolling on the floor

| Skc explică (pentru anonim_4396):

Prin analiza te referi la ce grupa am?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Skc):

Daca pe fata nu ai o explozie de cosuri, nu e cazul sa faci nici o analiza a sangelui privind un dezechilibru hormonal. la pubertate e normal sa ai ceva cosulete ici colo, trateaza-le cu lamie si o sa vezi cum totul va fi ok. cum reapar, zeama de lamaie si nimic nu te va mai supara. la varsta ta e normal. succes.

| girl00 a răspuns:

Mergi la un dermatolog. oricum la varsta pe care o ai e ceva normal..nu dispera happy foloseste zineryt happy