Întrebare recomandată | anonimaalee29 a întrebat:

Am 17 ani, am reumatism de cand m-am nascut, cand e innorat sau ploua am dureri ingrozitoare de picioare, mai ales de genunchi. Si acum se anunta ploaie toata saptamana. Ce pot sa fac sa imi treaca macar putin durerea? Ce creme sunt bune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si nu urmezi niciun tratement dat de medic?

| anonimaalee29 explică (pentru anonim_4396):

Nu, am considerat ca este genetic, problema aceasta o au si bunicii mei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimaalee29):

Doamne! Nu conteaza ca este genetic, trebuie diagnosticat si tratat de un specialist. Nu se vindeca, dar poti tine sub control simptomele cu tratamentul potrivit. Du-te la medic, nu te juca.

| Donsavas a răspuns:

Consulta te cu medicul de familie! Te va trimite către un reumatolog sau neurolog pentru prescrierea tratamentului cu analgezice.

| Claxon987 a răspuns:

Este obligatoriu sa consulti un doctor, ca nu trece de la sine. Dar am avut aceeasi problema care cu timpul s-a ameliorat fara sa iau ceva tratament specializat, dar sa nu faci ca mine, este doar cazul meu. Aveam aceleasi dureri de genunchi pana pe la aproximativ 18 ani, imi petreceam timpul pe scaun la scoala apoi pe scaun acasa facand teme. Dupa liceu am inceput sa fac sport si am mai slabit, de la stresul legat de facultate, dar mi-a prins bine. Principalul atu a fost faptul ca am facut constant miscare, mai luam o data la vreo doi ani si un supliment de multivitamine sau calciu. Fara sa te fortezi, iti recomand sa faci sport, ajuta foarte mult. Si daca totusi iei analgezice, nu lua unele puternice ca devii imuna cu timpul.

| Grigoriu_Robert_Marian_1993 a răspuns:

Poti face asa: Cand iti permite timpul mergi la Salina si faci o baie in apa cu sare sau daca nu ai in apropiere poti merge frumos la magazin, iti cumperi 1kg de sare de muraturi. Dai drumu la robinetul de la cada sa curga apa pana se umple aproximativ 1/3 din cada si toarna sarea si las-o sa se dizolve 5 minute, dupa care te bagi in cada ca apa cu sare sa iti acopere picioarele si stai asa aproximativ 30 minute.( e important ca apa sa nu depaseasca 32 grade, foloseste un termometru daca ai la indemana, daca scade sub 28-29 grade tine un ibric cu apa fierbinte langa tine si mai completeaza ). Succes