| Valentina7777777 a întrebat:

Am 17 ani când eram mica mami a stat cu mine mai mult prin spitale pentru ca eu am avut anemie şi acum cred ca mai am pentru ca de ceva timp nu prea am pofta de mâncare ma simt slabita din cauza asta mama ma obliga sa bea calciu.Cum pot afla daca am iar anemie? Ce pot face în situatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| andreierdna91 a răspuns:

Salutare
Momentan esti minora, deci spune-i mamei tale sa te duca la analize. Sunt cele uzuale, gratuite. Afli foarte usor.
Daca urmeaza sa faci 18 ani in perioada imediat urmatoare, te duci la medicul de familie si ii spui de anemie, o sa-ti dea un bilet de trimitere la analize pe care le vei face gratuit.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Dacă ai anemie trebuie să iei Fier, nu Calciu.

| randomuser009 a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Depinde de cauza, cea descisa de tine e feripriva, dar sa nu uitam de cea megaloblastica cu deficit vit B12 si/sau folat(cele prin lipsa), sa nu uitam de cele prin distructie, sau pierdere de sange, lipsa eritropoietina, din afectare renala, afectarea maduvei din diferite cauze, afectarea medicamentoasa, etc.
Daca mergem numai pe lipsa, la anemie se ia in functie de ce lipseste fier, vitamina B 12, sau folati.
Treaba e ca cea feripriva merge des cu cea megaloblastica, si nu e bine sa dai in plus vitamine si folati preventiv, dar nici in minus, si practic, trebuie sa i faci analize, daca celulele nu sunt nici mari nici mici, ci au dimensiunea normala ne gandim la alta cauza, sau la ambele in acelasi timp.(normocroma normocitara)

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru randomuser009):

Da, ştiu. Dar ce ziceam eu era în niciun caz calciu. Asta era ideea.