| andreii2 a întrebat:

Am -18 ani.
- cam 1.90, 80 kg.
Am avut hepatita B in urma cu 5-6 ani. Dupa perioada in care am tinut regim si fara nici un fel de efort(6 luni) am mai facut analize si nu am avut probleme.

In ultimii 3-4 am mancat orice (fara regim), dar nici atat in cat sa mi se faca rau. Alcool consum dar nu foarte des si nu in cantitati mari.Pepsi in fiecare zi cel putin 1 l - 1, 5l
De aproximativ 1 an, atunci cand joc fotbal la o intensitate foarte mare ma cam doare in partea dreapta sub coaste(zona ficatului). Joc la o anumita echipa din orasul meu si nu pot depune mai putin efort.Nu am dat importanta acestei dureri pana acum.
E nedrept pentru ca sunt altii care prefera sa stea la calculator si nu au nici o problema.Eu as arunca calculatorul doar sa nu mai am astfel de probleme cu ficatu sau altele de sanatate.

Dupa 1 aprilie voi merge sa fac analize sa stiu exact ce se intampla cu mine, dar pana atunci vreau sa stiu de la un specialist eventual,. daca sunt pastile sau alta metoda de a scapa de acele dureri ascutite care dispar de indata ce ma opresc si stau cateva minute pe loc.

MULTUMESC. dau si funda daca imi cereti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alinutza95 a răspuns:

Inteleg prin ce treci si eu sunt foarte tanara urmeaza sa implinesc 16 ani si am o gramada de probleme de sanatate.hernia de disc m-a pus la pamant cel putin.m-a deprimat complet.nu mai pot sa fac nici un fel de efort. oricum ai grija de sanatatea ta cat poti de mult.pup :*

2 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Daca ai putut sa tii regimul ala strict fara probleme, iti va fi mai usor. Odinea ar fi urmatoarea:
1. Fa-ti un set de analize complete pentru ficat, la un laborator bun, iar cand spun complete medicul de acolo ar trebui sa stie ca nu vrei doar transaminazele si markerii virali.
2. Sa te astepti ca unul din sfaturi sa fie 'regim alimentar echilibrat', scoate naibii pepsi ca e bun de curatat pubela, redu cat mai mult alcoolul (pe principiul 'de Craciun si de Paste'), nu fuma (daca esti nefumator ignora aspectul asta), evita pana la eliminare combinatia de friptura cu cartofi prajiti, carnea de porc si sosurile. Poti sa iei spirulina si/sau gingko biloba, sunt hepatoprotectoare si nu se cunosc efecte adverse. Sanatate!

| ganton a răspuns:

Poate ai bila lenesa.