| whyntt a întrebat:

Am "astm " bronsic dar la spirometrie mi-a iesit 115% aer inspirat si doar 78% expirat.e astm sau poate fi altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Samariteanul a răspuns:

Si eu am astm bronsic(ca dovada folosesc Symbicort 160 micrograme) si niciodata cand am fost la spirometrie nu mi-au comunicat procentele, nici macar parintii mei nu au fost informatii despre ele.Parerea mea e sa-ti intrebi medicul daca e normal sau nu, nu sa pui intrebarea pe acest site care e posibil sa-ti dea un raspuns eronat din lipsa de cunostinta

8 răspunsuri:
| whyntt explică (pentru Samariteanul):

Eu am primi o copie dupa spirometrie acasa...el mi-a zis ca nu e normala expiratia, adica expir prea putin aer, dar de inspiratie nu a zis nimic

| Samariteanul a răspuns (pentru whyntt):

La mine e invers. Expir normal, insa inspir prea putin si uneori mai suier

| whyntt explică (pentru Samariteanul):

De suierat numai suier doar tusea inca a ramas...dar totusi numai e asa de grava, daca ai vreo data senzatia de suierat sau chestii ar fi bine sa ai niste dropsuri mentolate dar mai puternice, eu asa facemwinking

| Samariteanul a răspuns (pentru whyntt):

Multumesc pentru funda si pentru sfat.Am sa-l tin minte.

| whyntt explică (pentru Samariteanul):

N-ai pentru ce, sunt niste teste pentru astm cu toate ca sunt unpic mai scumpe 400-500 lei prin care o sa-ti bage un tub cu o camera prin trahee si vor vedea daca sunt sau nu inflamate si daca este o inflamatie asmatica sau nu

| Samariteanul a răspuns (pentru whyntt):

Tu ai scapat de astm? ca eu inca ma lupt cu el...

| whyntt explică (pentru Samariteanul):

Nu dar sunt cat de cat spre bine, de cand ai astm?

| Samariteanul a răspuns (pentru whyntt):

De pe la 3 ani si nici acum n-am scapat, insa faptul ca am facut sport ca sa-mi dezvolta capacitatea pulmonara m-a ajutat.Tu?