| PsyhoChild a întrebat:

Am coloana stramba.
Buna TPU.Din zona in care imi incepe gatul este ca un fel de bila de la coloana care imi iese putin in afara.
Cum pot rezolva asta?
O sa incerc as dorm fara perna, sa stau drept pe scaun si sa merg drept.Asta poate functiona?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AnonimFaraPereche a răspuns:

Masaj medicinal si kinetoterapie am facut eu pentru a avea o coloana cat mai dreapta. Asta am facut la o clinica privata, intreaba-ti medicul de familie pentru ati da trimitere. Bineinteles depinde si de cum stai tu.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Cred ca se numeste scolioza lombara. Trebuie sa faci kinetoterapie.

| Kiwibibilă a răspuns:

S-ar putea sa ai probleme cu coloana. Asta se rezolvă doar cu sedinte de indreptare/recuperare.

| Gerard9965 a răspuns:

Se rezolva prin diferite masaje sau prin sedinte de kinetoterapie.

Salut! Am si eu bila aceea de la coloana. E destul de mare. Am si probleme cand incerc sa stau drept. Cel mai mult m-a ajutat faptul ca dorm pe o parte cu capul foarte lasat pe spate. Primele cateva zile m-a durut enorm gatul de la acea pozitie, dar acum cand incerc nu mai simt nimic. Totusi nu pot sa stau drept. Am dormit inghemuit de cand ma stiu. Abia acum dorm drept si imi este cam greu. Ma trezesc dimineata si ma doare cocoasa. Ca sa o potolesc, imi dau capul pe spate si il rotesc de cateva ori, pocneste, in rest nimic. Ma tem sa nu se mareasca, mai ales ca eu nu-s nici foarte inalt, iar cand eram mic mergeam pe varfuri. Nici azi nu pot sa merg corect.

| PsyhoChild explică (pentru AppleFanBoy):

E clar.o sa ajung ca tine daca nu stau drept

Posibil