| anonim_4396 a întrebat:

Am de nevoie de putin ajutor!
Sa incepem cu inceputul : sunt fata, am 17 ani, am probleme cu ciclul menstrual... mai exact nu am in fiecare luna.
Am fost la ginecolog respectiv endicrinolog.
Diagnostic :ovar micropolichistic ( ceva de genul )
Si mi-a dat tratament : Duphaston timp de 10 zile apoi yazmine din prima zi a ciclului timp de 3 luni.
Intrebare :1. Duphastonul il iau doar 10 zile apoi imi va veni ciclul normal? Adica nu e nevoie sa il iau in fiecare luna, nu?
2. Yazmine le iau din prima zi a ciclului pana in ultima zi apoi ma opresc?

Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Eu am luat cu ani in urma duphaston,luam pentru noduli la sani,din pacate din cauza lui aveam ciclu extrem de des,o data la doua saptamani,adica o saptamana aveam una nu,era oribil, el cam asta face, ti-a dat ca sa iti vina dar anticonceptionalele vor regla si nu cred ca mai e nevoie sa iei si duphaston, doar prima data si atat, restul continui cu anticonceptionalele si vezi ca trebuie sa scrie in prospect modul cum se iau

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu cred ca medicul care ti-a prescris medicamentele nu ti-a indicat si modul exact de administrare a acestora. Nu cred ca cineva de pe acest site ar avea mai multe cunostinte medicale decat medicul respectiv.

| eXtreme21 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi din nou la ginecolog si sa-l intrebi. El decide cum sa le iei. Eu asa cred ca ar fi cel mai bine, nu sa iei in considerare ceea ce spune oricine pe TPU, nu te juca cu sanatatea ta. Sper ca am putut sa te ajut.

| Bubbb a răspuns (pentru Felys):

Cate una pe zi timp de trei luni. deci in fiecare zi, nu?

| Felys a răspuns (pentru Bubbb):

Faci exact cum scrie in prospect, citeste cu atentie prospectul si respecti intocmai, mi se pare ca este si cu pauza, citeste prospectul si respecta si ora ca nu se ia la ore diferite

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ţi-am răspuns şi la întrebarea anterioară!
http://www.tpu.ro/......-prescris/

De ce încerci să "ne dai la şcoală"?

Dacă ginecologul ţi-ar fi PRESCRIS Duphaston şi Yasmin, atunci ţi-ar fi precizat şi schema de administrare!
La fel şi farmacista : în momentul în care ţi le-a eliberat, ar fi TREBUIT să-ţi scrie pe ambalaj cum să le iei...

NU mai luaţi medicamente "după ureche"!

Toate cele bune.