| Irina20216 a întrebat:

Am făcut 2 avorturi dar asta sa intmplat la începutul relației cu soțul meu pentru ca nu eram pregătită sa devin mama iar acum ne dorim un bebe am încercat să mai rămân însărcinată avorturile au fost chirurgicale acum chiar îmi doresc un copil dar deși am mai rămas însărcinată după acele 2 avorturi de 3 ori am pierdut acele 3 sarcini.E posibil ca avorturile cele 2 care le am făcut să îmi fi afectat fertilitatea? Cam ce aș putea să fac să rămân însărcinată? pentru ca acum îmi doresc un copil

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Cinic a răspuns:

Este incredibil cum eu ca barbat stiu ca avortul si mai ales avorturile multiple afecteaza grav fertilitatea si tu ca femeie nu stii. Si stiu ca o sa o bagi pe aia cu " lipsa de educatie sexuala", dar nu tine. Este 2024 este practic imposibil sa nu ai acces la informatii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și totuși după 2 avorturi și 3 sarcini pierdute chiar nu te ai gândit să consulti un medic in speta asta ci te ai gândit că răspunsul e pe TPU?

| ioana748 a răspuns:

Mergi la medic si vei afla ce tratament trebuie sa faci.

| relian a răspuns:

Nu are dea face avortul cu fertilitatea. Daca nu erai fertila nu ramaneai insarcinata.
Problema la tine se pare a fi la uter, la mucoasa uterina, pe acolo, asa ca mergi si consulta un specialist in fertilitate, nu ginecologi.
Nu te lua dupa unia care spun ca afecteaza avortu fsrtilitatea, aia nu stiu nici cei aia, dar se baga in sama.

Pierdutu de sarcina este tot un avort, embrionul ala nu s-a prins bine, normal, apoi sze intampla sa nu mearga.
Asa ca mergi la ce am spus, ala va poate ajuta, faci tratamente, te monitorizeaza, ai sanse mari sa poti reusi.
Problema ta mai mult ca sigur ar fi fost si fara sa faci primele 2 avorturi, chestia asta a fost doar coincidenta.
Cunosc femeiea care a facut avorturi peste 6, apoi a facut copii normal, ba cunosc multe femei asa.

Tu nu erai in regula de la inceput, dar degeaba vorbim pe aici, noi doar ne dam cu presupusu.
Nu te duc la ginecologi, du-te la specialisti in fertilitate, aia te pot ajuta sigur.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să îți facă o histeroscopie să vadă de ce nu ții sarcini. E posibil ca totul să fie o coincidență şi să fi pierdut primele sarcini. E şi posibil ca acele chiuretaje să îți fi rănit uterul astfel că nu mai poți ține sarcini.

Cât despre să mergi la un specialist în fertilitate, e fals. Ginecologul care este specialist în ginecologie şi obstetrică este medicul care se subspecializează în fertilitate. Deci, mergi la un ginecolog.

| Cipi1212 a răspuns:

Avortul poate afecta fertilitatea.