| Florazul15 a întrebat:

Am făcut o mișcare bruscă cu capul și am simțit o durere puternică în gât, și după simt o presiune în locul acela și o greutate când îmi mișc gâtul. Este posibil să îmi fi rupt ceva în interiorul gâtului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

E o întindere musculară.

| Florazul15 explică (pentru gabicoo):

Când am făcut acea mișcare am simțit o durere puternică în gât ca și cum mi s-ar fi rupt ceva în interior

| gabicoo a răspuns (pentru Florazul15):

Nu ți s-a rupt nimic. Dacă ai in casa ceva de genul Sindolor, Fastum gel sau macar Carmol încearcă să te dai pentru calmarea durerii.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu se rup chiar asa usor lucrurile in organism, stai linistit. Daca era asa, eram toti la ortopedie dar inca sunt saloane libere

| Florazul15 explică (pentru gabicoo):

Da, am Sindolor

| DrMihailoviciS a răspuns:

Salut!

În general, când faci o mișcare bruscă cu capul și simți o durere puternică, este mai probabil să fie vorba de o întindere musculară sau o mică leziune la ligamentele din gât. Rupturile sunt mai rare, dar dacă ai simțit durere imediat și acum ai presiune sau disconfort la mișcarea gâtului, e important să fii atent.

În cazul în care durerea persistă sau se intensifică, sau dacă simți că gâtul devine mai rigid, ar fi bine să consulți un medic, poate chiar un specialist în ortopedie sau neurologie. Mai bine să verifici din timp decât să riști complicații.

Sper că te-am lămurit!
Dr. Mihailovici S.