| ReignForest a întrebat:

Am facut o plimbare de o oră și 51 de minute și am pulsul 91, 89 până în 100.Aseară ma anunțat ceasul ca pulsul este peste 120 când stateam la birou. Cât trebuie să fie pulsul? Dacă ma mișc scade mai mult, dar dacă stau nu prea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la un cardiolog sa te consulte, nu te lua dupa sfaturi date pe internet sau TPU, medicul masoara tensiunea vede cît este, iti face EKG si alte investigatii de specialitate si iti va da pastile de tensiune daca constata ca este cazul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu "trebuie" sa fie o anumita valoare. Depinde de starea de sanatate, nivelul de antrenament/fitness cardio-vascular. Eu de exemplu cand bag cu MTB-ul ajung uneori la 180-185, am vazut si 198 la un moment dat (senzor serios, nu smartwatch). In somn imi scade si sub 50. 120 e nivelul minim la care poti considera ca faci un pic de cardio cu sens. Poti avea 120 la birou daca ai bagat cafea/cola/alte mizerii sau te-ai enervat...

| kalasnicov22 a răspuns:

Eu m-am plimat o ora 21 de minute si 47 de secunde si aveam pulsul 89, 57589932, cateodata il am 89, 57589933.