| anonima2617181 a întrebat:

Am fost la mare si m-am bronzat foarte tare. Dupa vreo doua zile de dureri si usturime, azi am mancarimi insuportabile. O fi de la apa sarata sau de la bronz? Ce pot sa fac sa-mi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De la bronz ai acele mincarimi, ti ai ars pielea, da cu o crema de plaja sa calmezi mincarimile, nu te scarpina ca faci rană.

| Iote a răspuns:

Ai facut insolatie. Nu sarea, nu bronzul normal.
Mergi la medicul de familie.

| darrio2007 a răspuns (pentru Iote):

Insolatia se face la cap nu pe piele.

Răspuns utilizator avertizat
| margota a răspuns:

Pana nu se duce stratul de piele moarta nu scapi nici de mâncărimi!