| pantofipantofi a întrebat:

Am fost la medic dimineata si m-a diagnosticat cu astm si inima marita, de cand am ajuns acasa am plans incontinuu vreo 5 ore, de abia acum m-am calmat putin, poate fi atat de grav? medicu nu vrea sa imi spuna cat de grav este, mi-a dat un tratament pentru astm

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zahy a răspuns:

Am intrebat pe cineva si mi-a zis ca nu este asa grav daca ai inima marita asa ca stai linistita

7 răspunsuri:
| ingerasdulke15 a răspuns:

Pai inima marita nu stiu la ce se refera dar astm poti sa faci crize de astm adica sa nu mai poti sa respiri dar nu stiu daca este grav sper sa te faci bine

| zahy a răspuns:

ASTM nu este asa grav doar ca trebuie sa faci tratament. este o boala de respiratie. Inainte sa moara tatal meu acum 5 ani stiu ca urma sa se dea o lege in care prima persoana care afla de cat de grava e starea este pacientul stiu ca asa urma o lege sa fie aplicata. Adica daca era legea in vigoare atuncia, ii spuneau tatalui meu ca are cancer la pancreas si ca va muri, atuncia il intrebau si daca ii dau boie sa zica si familiei. Acuma nu stiu e adevarat a intrat in vigoare legea. Nu stiu ce sa zic. Inainte lucrurile grave se zice doar familiei pentru ca pacientul sa nu aibe un soc. iar tu ai avut un soc mare sa plangi 5 ore. antentie mare ca plansul este bun doar la agravarea boli. Nu mai plange si forteaza creierul sa nu acepte ideia ca esti bolnava de inima gandeste-te pozitiv, gandurile negative te va dobora. Te rog toate gandurile de acum in colo ce e legat de boala ta sa fie doar pozitive.

| pantofipantofi explică (pentru ingerasdulke15):

Da, pai de aceea am fost la medic deoarece am crize de respiratie, in ultima vreme din ce in ce mai dese

| Dalidah a răspuns:

Incearca sa detaliezi ce fel de investigatii medicale ti-au fost facute si cati medici te-au vazut pana sa ti se puna acest diagnostic. Si ce tratament ti-a recomandat pentru astmul bronsic?

| zahy a răspuns (pentru ingerasdulke15):

ASTM era inainte nasol pentru ca traiai cu tratament toata viata. Acuma ai un sprei care il folosesti de vreo 2 ori pe zi sau cant ai un atac, ASTM in ziua de azi se trateaza ba chiar se vindeca.

| pantofipantofi explică (pentru zahy):

Mi-a dat seretide, sprey
insa ma ingrijoreaza tare inima marita

| zahy a răspuns (pentru pantofipantofi):

Da stiu ca asta e problema ta majora. Da crede-ma ca daca plangi si esti trista afecteaza tare rau inima, chiar daca ai o bola vindecabila poti sa mori din cauza tristetei plansului crede-ma nu e bine deloc ceea ce faci. Daca ai o gandire pozitiva a boli atunci te ajuta la vindecare. Daca aveai ceva grav eu cred ca erai informata stateai in spital aflai ca urmeaza operati. Bine se fac operati si la boli usoare. Da cu siguranta nu e foarte grav. incearca sa vezi ce analize ai facut si sfatu meu intreaba inalta parte pentru ca TPU sunt multi inbecili si te vor speria. cauta un site unde da raspunsuri numai doctori si nu toata populatia.