| MadaMădalinamada567 a întrebat:

Am fost la medic si mi-a zis ca am am lipsa de vitamina D în corp.Ce sa fac sa am vitamina D în corp? am 23 de ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cumpara din farmacie vitamina D3, care este ideala si usor absorbabila de catre organismul uman.
Ia intre 2000 si 5000 ui pe zi

| NLS a răspuns:

Iesi mai mult afara.
Vitamina D e aproape imposibil de asimilat din alimente sau din pastile.

Totusi, nu strica sa mananci somon, pastrav, ton, lapte sau oua.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să iei 20 de micrograme de vit. D tablete în fiecare zi că e vară sau că e iarnă. Le iei cu prânzul.

| Whitte a răspuns:

Multa expunere la soare. Alta solutie nu este. E singura vitamina care nu se aasimileaza sintetic (desi farmaciile o vand). Si fara vitamina D nu se fixeaza calciul. Mai sunt si alte neajunsuri.

| shyde a răspuns (pentru Whitte):

Poftim? Cine ti-a bagat prostia asta in cap ca alta solutie nu este? Vitamina D se asmileaza prin dieta cu grasimi sanatoase. Si prin suplimente. Si expunerea la soare vine cu pericole la piele, dar celelalte nu.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29025082/

https://www.yalemedicine.org/news/vitamin-d-myths-debunked

| Whitte a răspuns (pentru shyde):

Prostie e ce spui tu.
Intreaba medicii, nu dr. net.

| shyde a răspuns (pentru Whitte):

Daca esti incapabil sa citesti, spune asa mai bine. Studiile de mai sus sunt realizate tot de medici, tantalaule.

| kalasnicov22 a răspuns:

Consuma alimente care incep cu litera d. Dude de exemplu.

| shyde a răspuns:

Eu recomand suplimente impreuna cu o dieta bogata in grasimi sanatoase. De exemplu cu peste la cuptor, ca se absoarbe mai bine.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29025082/

| Concurs2025 a răspuns:

Stai la soare si bea lapte! Asta este varianta sanatoasa. Vitamina D ti-o da soarele, iar calciul din lapte il fixeaza in organism.