| Skarr a întrebat:

Am fost la un oftalmolog acum doua săptămâni și mi-a zis -1.5 cilindru -0.75 pe dreptul și pe stângul -1.75 cu cilindru -0.75. Acum am fost la o clinica privata și mi-a zis -1.75 cu cilindru -0.75 pe dreptul și -2.5 cu cilindru -0.75 pe stângul. Eu de unde naiba știu cât am daca de fiecare daca am alt număr?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Skarr explică:

Adică am ochelarii de acum 2 ani cu -1.5 și -1.5 cu cilindru -0.5 și nu m-a deranjat nici odata cum vad. Adică nu m-a încurcat că nu pot sa vad texte mici in distanta. Dar sa-mi iau ochelarii cu 1 dioptrie mai mare pe stangul? Mi se pare o prostie

| Ushtria a răspuns:

Esti bun de pus la caruta laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Oftalmologul ti a scris dioptria pe foaia de consultatii daca ai pierdut o sa fi sanatos, nu poti sa faci ochelari după ce zic unii si altii fara consultatie, te a consultat oftalmologul? Ai zis ca da unde este hîrtia care ti a dat o el cu marimea dioptriilor? Cu aia mergi la orice clinică sau magazin care monteaza ochelari si ce scrie pe foaia data de medic vor face ei, ai fost la clinica privata, de ce ai mai mers la alt oftalmolog daca acum două saptamîni ai mai fost la unul, esti zapacit pe bune.

| halogen001 a răspuns:

E mare diferenta. Probabil ca e in functie de aparat si de medic, poate si de momentul in care se face masurarea. Poate o a III-a verificare sa dea niste rezultate pe care sa le compari cu primele 2 rezultate si sa alegi din 3 rezultate valorile uneia din 2 masuratori mai apropiate ca valoare. Daca -1.5 a fost ok, s-ar parea ca prima masuratoare e mai buna. Eu daca m-as simti bine cu -1.5 as folosi in continuare -1.5.

| Skarr explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da m-a consultat primul oftalmolog. M am dus iar peste doua saptamani la o clinica privata pentru ca am patit in trecut sa ma duc la 2 oftalmologi si sa mi dea numere diferite dar nici odata 1 dioptrie diferenta. M am dus la o clinica privata pentru ca teoretic ar trebui sa fie mai buna. Nu, nu am pierdut foaia. Am poza cu prima si am foaia primita primita de la clinica. Deci nu zic din ce mi aduc aminte

| Skarr explică (pentru halogen001):

Am mai fost acum un an la oftalmolog si ala mi-a zis -1.75 amandoi cu -0.75 cilindru pe stanga cred. Nu mai stiu exact, aveam poza dar asa cred ca atat era.