| anonim_4396 a întrebat:

Am început să fac exerciții acasă pentru piept și brațe,sunt singurele care mă deranjează, am descărcat o aplicație care are review-uri foarte bune. Acolo îmi spune că am BMI underweight (greutate mai mică decât ar trebui).
Trebuie să consum mai multe calorii? Ce aș putea consuma și să nu coste exagerat? Deja nu mănânc dulciuri de aproape 1 an,dar din alte motive. Sunt mai slăbuț și înalt, nu mă îngraș chiar dacă mănânc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StudentLaMedicina a răspuns:

Continuă să faci exerciții să creşti masa musculară.

Mănâncă sănătos şi variat. Nu e nevoie să ai BMI normal să fii sănătos.

| Garrix2004 a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Mă simt mai în regulă acum legat de BMI, mulțumesc! Totuși va crește masa musculară dacă acum nu pot face florăriile așa bine? Am făcut febră musculară, dar cred că așa e la început.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Garrix2004):

Eu mulțumesc pentru fundă! Începe uşor uşor şi măreşte intensitatea exercițiilor cu timpul. Aşa construieşti masa musculară uşor uşor şi astfel o să poți face exerciții din ce în ce mai grele.

3 răspunsuri:
| TimberWolf a răspuns:

Faci exercitiile de baza, flotari, genuflexiuni, tractiuni, ridicari pe varfuri, cat mai multe repetari si serii posibil.
Nu e nevoie sa mananci dulciuri ca sa cresti in masa musculara, incearca sa ai 3 mese consistente si sanatoase si 2 gustari.
Ai nevoie si de somn de calitate.
Nu face exercitii tampite gasite pe net, incolacit nu stiu cum sa tragi de nu stiu ce elastic, nu stiu dau un exemplu, sunt pierdere de vreme.