| SkivoRo000 a întrebat:

Am mancarimi pe tot corpul. Si nu pot dormi noaptea, de la ce sa fie? Mi s-a mai intamplat asta acum cateva zile. Am schimbat hainele. M-am dat cu spirt pe corp. Ce sa fac ca nu mai suport. Nu pot merge la niciun doctor, aici unde sunt eu s-a inchis tot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alergie cauzata de unele alimente sau pe fond psihic, stres, anxietate etc pot fi mai multe cauze nu avem de unde ști. Cu spirt nu trece încearcă sa nu te mai stresezi din orice și evita alcoolul pana ajungi la un dermatolog

| SkivoRo000 explică (pentru anonim_4396):

Nu Am mai patit pana acum. Nu am nici bubite, nici pete, decât mancarimi seara. Ma trezesc de la mancarimi si nu mai adorm. Ma gandesc sa nu fie si de la un gel de dus, sa nu fie expirat. Dar ma mai mâncat acum câteva zile si nu ma dădusem cu geluri. Pff

| Sonia822 a răspuns:

Pai.pot fi mai multe motive.
1. Radiatii, astia spub ca a explodat ceva si ni se ascunde
2. Detergent lichid, daca citesti prospectul la unele, te ingrozesti happy
3.Ai luat un medicament, injectabil sau pastile
4.Cauze din MNG Noua Medicina Germanica. Ai avut o problema, si asta e reactia. Bolile pielii au legatura cu conflictele de murdarire. Te-ai simtit murdarit de cineva, ceva. Ai fost invitat la masa, si ai mancat ceva cu sila, ai pus mana pe ceva ce nu ti-ai dorit, ai fost intr-un loc unde nu ti-ai dorit sa mergi, ai avut o discutie in contradictoriu, in urma careia te-ai simtit cumva `murdarit` de cele spuse. In viata personala, la serviciu, etc Te gandesti ce s-a intamplat inainte sa ai aceasta reactie a pielii. Daca constientizezi, vindecarea incepe. Daca iti rezolvi de ot conflictul emotional, dispare de tot

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

. O fi o reacție alergică la vreun medicament, la vreun aliment, ori nu știu... Evită și lenjeria/ hainele din poliester care pot provoca iritații. Schimbă și cearșaful de pe pat, dacă iritatiile au apărut după ce te-ai așezat in pat. Esti mai sensibilă. Alergia poate fi și de la detergentul cu care iti speli hainele și nu le clătesti suficient. Depinde. :)
Spirtul ajută doar pe moment. Dacă ai in casă, folosește oțet alimentar ori otet de mere. Îl poți indoi și cu puțină apă dacă mirosul e prea înțepător. Oricum, cu oțet, mâncărimile încetează pentru o perioadă mai lungă.
Poate poți găsi mâine o farmacie deschisă, iar ei te pot ajuta până mergi la medic și afli cauza. Există o multime de medicamente și unguente/geluri antialergice
Citește si aici și vezi și alte cauze:
http://www.csid.ro/semne-si-simptome/mancarimi-pe-tot-corpul-11247136

| darrio2007 a răspuns:

Poate fi si de la balsamul care il pui cand speli lenjeria de pat. Prea mult sau neclătite suficient.

| Donsavas a răspuns:

Este o obsesie/compulsie bazată pe stres si fobii. Ai nevoie de calmante/somnifere ca sa te opresti.

| Zorn a răspuns:

Nu te mai da cu spirt pe corp, fiindca iti usuca pielea si o va irita, iar mancarimile nu vor disparea.
Stresul, imbracamintea, alimentatia, diferite alergii (la polen, la parul de animale), epilatul etc. sunt doar cativa factori care pot determina mancarimile.
Pot sa iti recomand alcool mentolat (nu irita pielea la fel ca spirtul, dar tot nu trebuie sa abuzezi de el), Fenistil si, pentru alergii sa mai iau Aerius sau Claritine, de la farmacie.
Cu alcool mentolat si crema se da dupa ce faci dus. Dusul poate sa iti calmeze mancarimile, daca e facut cu apa calaie spre rece (nu fierbinte) pentru ca ajuta la curatarea pielii moarte. (asta depinde si de cauza mancarimii).
De asemenea, nu e ok sa porti aceleasi haine pentru o perioada indelungata. Aici intra si pijamalele, dar si lenjeria de pat.