| anonim_4396 a întrebat:

Am nascut de doua luni, daca nu ma protejez pot ramane gravida asa repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti ramane insarcinata. Protejeaza-te fiindca o sarcina atat de repede poate fi periculoasa pentru tine si noul bebelus.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si ca sa fiu si mai clara: intre soacra mea si fratele ei sunt 11 luni fara cateva zile: el e nascut la mijocul lui ianuarie, iar ea, in acelasi an, la inceputul lui decembrie. Ceea ce inseamna ca mama lor a ramas insarcinata la primul contact sexual dupa cele 6 saptamani de abstinenta dupa prima nastere, desi a alaptat pe toata perioada celei de-a doua sarcini (ea isi dorea repede un al doilea copil, iar pe vremea aceea nu se stia ca e riscant sa ai doua sarcini atat de repede una dupa alta.

evenso
| evenso a răspuns:

In cazul in care alaptezi constant, nu ai ciclu menstrual sansele de a ramane gravida sunt mici.
In schimb daca nu alaptezi si ti-a venit ciclu menstrual teoretic poti avea o noua sarcina dupa nastere la un interval de cateva luni sau cateva saptamani.

http://www.qbebe.ro/nasterea/dupa_nastere/sarcina_dupa_nastere

| Zazu a răspuns:

Nu folosi alaptarea ca metoda de contraceptie.
Este o prostie sa crezi ca nu poate exista ovulatie pe perioada alaptarii. Chiar daca hormonii pe perioada exclusiva a alaptarii(orar strict de alaptare, fara pauze mari intre un alaptat si celalalt)inhiba ovulatia, exista foarte multe cazuri care demonstreaza contrariul.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate să rămâi însărcinată ( chiar dacă alăptezi )!

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Da! Logic!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate fi considerata chiar o perioada foarte periculoasa.Protejeaza-te sau fereste-te de probleme.

Răspuns utilizator avertizat
| tzus a răspuns:

Da, acum depinde de organismul tau. de exemplu eu am 2 veri si diferenta intre ei este doar 10 luni laughing

| abNb a răspuns:

Da, desigur ca poti ramane "grea"

| sSMILEverydaYy a răspuns:

Alaptez din 3 in 3 ore si nu am menstruatie...

| Abh a răspuns (pentru sSMILEverydaYy):

Am avut gravide care au nascut 2 copii intr-un singur an, asa ca protejati-va cu prezervativ fiindca alaptatul nu este metoda de contraceptie.