| RandyOrton98 a întrebat:

Am o intrebare delicata. In cazul in care suspectezi o torsiune de testicul si sa zicem ca la o saptamana dupa o durere nasoala care a tinut o zi, dupa care a trecut, mergi la urolog, si faci si un ecograf la testicule, doctorul zice ca e totul ok.Problema e ca dupa ceva timp testiculele s-au micsorat putin si nu stiu ce sa fac.
Va rog, un sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La o saptamana dupa o torsiune rezolvata de testicul, urologul nu mai are ce sa vada la ecograf, e ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
Tu esti sigur, masurat ecografic de acelasi medic, ca testiculele s-au micsorat? Nu e cumva o eroare de masurare?

| RandyOrton98 explică (pentru Brigaela):

Dupa ce a zis ca e bine, nu am mai mers la doctor, dupa parerea mea s au miscorat.
Asta tin sa aflu, daca era ceva grav la o saptamana dupa durere, nu ar fi observat nici la palpare si nici la ecograf?
Chiar va rog, nu stiu ce sa fac

| Brigaela a răspuns (pentru RandyOrton98):

Daca fusese o torsiune reversibila in urma cu o saptamana, evident nu ar fi observat nimic la ecografie sau palpare. In alta ordine de idei, testiculele se micsoreaza rar, de obicei ca efect a anumitor tratamente (spironolactona, estrogeni) sau a unor substante care se comercializeaza ilegal in salile de forta. Daca stii ca nu ai luat asa cea, probabil ai doar o iluzie privind micsorarea testiculelor.

| RandyOrton98 explică (pentru Brigaela):

V am dat funda.Va multumesc pentru timpul acordat si pentru raspunsurile date. O ultima intrebare, daca ar fi fost ceva grav, gen un testicul sa se atrofieze, la o saptamana dupa torsine sigur ar fi observat urologul, si sigur se vedea ceva si la ecograf, nu este asa?

| Brigaela a răspuns (pentru RandyOrton98):

Atrofia testiculara nu se produce intr-o saptamana, nu avea ce sa observe in momentul respectiv. Du-te din nou la ecografie, cu rezultatul vechii ecografii la tine, pentru comparatie. Daca s-a produs o atrofie testiculara (unilaterala), ea a inceput sa fie vizibila la 3-4 saptamani de la torsiune, nu putea fi vazuta atunci