| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei ce iau sau au luat suplimente pentru memorie (nu nootropice, ci cele precum acutil, lecitina).
Ce a dat rezultate pentru voi? Stiu ca pentru admiterea la facultate mi-a prescris medicul ceva suplimente alimentare si piracetam, dar nu am simtit neaparat o diferenta.
PS: Invat mult, nu e problema asta, vreau doar sa imi creasca putin capacitatea de concentrare fara probleme pe la 10-12 ore pe zi. Momentan bariera e cam la 8 ore. Dupa devine mai greu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Memorarea se produce astfel
după ce înveți informația trece in memoria de scurta durata si apoi adio, soluția nu e sa înveți mai mult si sa repeți, sa înțelegeți informația aia, nu uita de memoria spatiala, daca te auto testezi sau predai memoria sau o dezbați cu cine, informația se consolidează, sau făcut multe pe baza asta, trebuie repetata informația, e bine sa repeți seara sa intre in creieraș, nu uita doar in timpul somnului se poate retine informație, fără somn am fii niște amnezici, carnea de peste, alunele ajuta mult, nucile

| ACTH a răspuns:

Daca ai nevoie de astfel de suplimente ca sa intri la medicina - cel mai probabil, atunci las-o moarta. Mi se pare deplasat sa iei pastile de memorie pentru un astfel de examen. La facultate ce o sa faci? Iei cu lingura, cu polonicul pastilele?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Idee e ca pentru examenele viitoate am de reptat spre 10k de pagini. In principiu eu am invatat, dar sunt informatii adunate in 4 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ACTH):

Am intrat la facultate fara sa le mai folosesc. Problema e ca acum am de reptat aproximativ 10k de pagini pentru examenele viitoare.

| Eireann a răspuns:

In loc de suplimente incearca sa lucrezi la alimentatie: salate, fructe mai multe, apa, legume, peste... daca ai o dieta ok corpul stie ce sa faca si cum sa aloce resursele. Daca vrei sa suplimentezi ceva incearca vitamina D ( in special in sezonul rece) si B12. Respira aer proaspat, iesi 10 minute sa dai o tura in jurul blocului cand simti ca nu mai poti sa te concentrezi. Daca inveti noaptea bea ceai verde, nu cafea - dupa cafea ai un crash dar dupa ceai e mult mai lent. 8 ore e destul de bine, 10 e excelent. Ai rabdare cu tine.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce prost gândit e sistemul asta comunist, nu ma mir ca nu reti, e prea mult și fără sens și vreun rost

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand m-am pregatit pentru facultate am luat Lecitina luni de zile. Pe vremea lui Ceausescu nu gaseai altceva. N-a avut nici o influenta. N-am simtit ca ma ajuta cu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

In domeniul meu, nu, nu prea. Adica nu e chiar tot esentialul, mai puteau adauga oricum. Prea mult e oriunde in domeniul asta.