| Cos22 a întrebat:

Am o mare problema..mai mult o frica. Am venit de la urolog si trebuie sa fiu circumcis(sper ca asa se scrie) deoarece am fimoza(preputul este cam strans si doar cand sunt la baie in apa cald il pot decalota putin). Imi este teama de operatie..de perioada de recuperare dar si de anestezie. De ce si de anestezie? Pentru ca este locala si chiar nu as vrea sa fiu treaz in astfel de moment... Cum sa prind curaj si sa trec peste aceasta teama?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Circumcizia se face la TOTI barbatii evrei, dar si la altii care au probleme cu decalotarea.
Nu trebuie sa-ti fie teama, se face fara probleme, iar peste o saptamana nu vei mai avea nici o problema, te vei obisnui repede.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Anestezia te face să nu mai simți, va fi fără durere.
La operație poți să închizi ochii, nu durează mult, câteva minute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vreo infectie la preput? sau nu poti face pipi? cum il cheama pe acest doctor care a zis ca trebuie sa fii circumcis?

| Donsavas a răspuns:

Cam asta e anestezia locală, o procedură prin care se amintește zona, ca in paralizie. Temporar nu vei simti deloc durere, abia vei simti atingerea. Începe cu anestezia si vezi cum te simti. Dacă nu simti ca isi face efectul, poti renunta la operație. Nu e nevoie sa te anestezieze complet. Te poate linisti cu un anxiolitic eventual(este un medicament anti frica).

| Cos23 a răspuns (pentru anonim_4396):

(Nu imi pot accesa contul si am facut altul). Sa revenim la subiect. Nu am probleme deloc nici la urinat nici infectii. Singura problema este ca nu il pot decalota. In stare normala cand sunt la baie in apa cald pot iar cand este in erectie pot cam jumatate...

| Cos23 a răspuns (pentru Bula):

Dar cu sensibilitatea glandului?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cos23):

Pai si ce fimoza ai daca nu ai probleme nici la urinat si nici infectii?
Ce doctor a zis asta? cum il cheama si de la ce spital?

| jj7700 a răspuns:

Eu am facut-o cu locala si asistentul m-a vazut ca eram putin stresat, asa ca mi-a dat telefonul sa citesc/ma joc si sa imi iau gandul de la operatie. Nu simti nimic si e oricum doar o chestiune minora, am avut experiente mai nasoale la dentist, asa ca nu te speria. In 30-40 min scapi si nici n-o sa stii cum a trecut timpul.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Cos23):

Intreaba de la un rabin (ei fac aceasta interventie) sau un barbat evreu la care s-a facut.

| Cos23 a răspuns (pentru jj7700):

Si primele zilele dupa operatie cum au fost?

| Cos23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba ti as spune numele pentru ca pe internet nu gasesti mare lucru decat niste recenzii la cabinetul lui personal pe Facebook. Toti oamenii il lauda. Am fost la el ca cabinet si a incercat sa decaloteze( cat s-a putut) si mi-a spus ca trebuie sa vin sa ma operez.

| jj7700 a răspuns (pentru Cos23):

Ce am raspuns si altuia la o intrebare similara:

Eu am facut circumcizie la 20 de ani, nu pentru fimoza, dar experienta ar trebui sa fie comparabila indiferent de diagnostic. Operatia s-a facut sub anestezic local si nu a durut deloc, cu exceptia unei mici intepaturi cand se face anestezia. Dureaza cam 30-45 min, dupa care esti bandajat si ti se da drumul acasa. Mi s-a zis sa port chiloti mai stramti pe corp dupa operatie (nu boxeri largi adica) si sa imi tin penisul in sus in chiloti, lipit de amdomen, pentru prima saptamana, ca sa previn ca lichidul limfatic sa se acumuleze in varful penisului, ce ar duce la inflamarea operatiei si discomfort. In materie de durere, primele 2-3 zile am luat paracetamol si nu m-a durut aproape deloc. Atat timp cat nu atingi/nu lovesti zona si nu alergi sau faci miscari bruste prima saptamana nu simti mare lucru. Asa ca fara sport sau efort fizic primele 1-2 saptamani. E un pic de discomfort cand si erectii nocturne, dar nimic sa te trezeasca din somn, te jeneaza un pic dimineata cand te trezesti. In rest, nu e nevoie sa stai in casa atat timp cat nu alergi/ridici obiecte grele. Eu m-am intors la birou luni in conditiile in care m-am operat sambata si nu am avut nicio problema. Se vindeca de tot in cam 4 saptamani si iti poti relua activitatile sexuale atunci; ar fi bine sa eviti sa te masturbezi primele 2-3 saptamani, altfel risti sa iti rupi operatia si vor trebui sa te coasa din nou. Dupa o luna esti ca nou si nu mai ai nicio restrictie.

Cred ca unicul discomfort mai notabil va fi sa te obisnuiesti cu a avea glandul (capul) expus permanent. Eu nu am avut fimoza si eram obisnuit cu stilumarea directa a glandului, dar am inteles de la cei care nu pot decalota complet inainte de operatie ca e o perioada de acomodare de cateva saptamani in care penisul va fi foarte sensibil, asa ca probabil ar fi bine sa eviti lenjeria mai larga o vreme oricum si sa o iei mai incet cu sexul/masturbarea; depinde de cat de severa a fost fimoza.

| horsecri2000 a răspuns (pentru jj7700):

Salut
Nu te-a durut nici cand te-a cusut?

| jj7700 a răspuns (pentru horsecri2000):

Nu, esti sub anestezi locala si efectul nu trece decat dupa cateva ore de la operatie. Nu simti nimic cand te coase.