| razvan524 a întrebat:

Am o problema cu gatul. nu pot vorbi cand incerc sa vorbesc vocea mi se aude foarte ragusita si infundata.Ma doare chiar asa rau in gat uneori chiar de loc dar nu pot vorbi. Pot vorbi doar foarte incet on soapta cum ar fi cand ii spui cuiva un secret la ureche.Va rog recomandatimi ceva sa scap de asta sunt asa de 2 zile si chiar de craciun. Ieri am scuipat doar coptura si tot nimic. Dau funda dau orice doar ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand ai nevoie de repaos al vorbiorii. Este contraindicat sa vorbesti in soapta, iti ei face mai mult rau. Ar trebui ca macar 3 zile sa nu vorbesti deloc, sa te exprimi prin semne. Stai in casa, la caldura, bea multe lichide caldute (nu fierbinti) si ia un antiinflamator (cum ar fi nurofen). raguseala asta va trece cam in 5-6 zile, daca faci 3 zile de repuas vocal complet

3 răspunsuri:
| razvan524 explică (pentru Brigaela):

Mai bine merg la medic

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru razvan524):

Da, dar vei putea face asta abia poimaine. Fiind asa de doua zile, nu mai esti o urgenta si ar fi nepotrivit si urat sa mergi la urgenta, deci trebuie sa astepti pana marti, cand lucreaza policlinicile si emdicul de familie. eu ti-am spus ce sa faci pana atunci

| Violleta2022 a răspuns:

Ai infectie masiva in gat si este indicat sa mergi la medic sa-ti faca un exudat faringian, pentru a-ti da antibioticul corect pentru bacteria din gat.
In lipsa medicului, poti lua cate 1 lingurita de miere de albine amestecata cu zeama de lamaie, la fiecare ora!
Bea ceai caldut, supa calduta si nu manca nimci uscat, care sa-ti raneasca gatul (nu ai voie sa bei sau sa manaci nimic fierbinte ori rece, totul sa fie caldut).
Stai in casa si evita sa vorbesti!