Întrebare recomandată | LaChatte a întrebat:

Am o problema: de o vreme imi rod ungiile big grin vreo solutie sa ma opresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
81 răspunsuri:
| byutza99 a răspuns:

Fa cum am facut eu: da-le cu lac transparent (la scoala nu se va vedea)de fiecare data cand le rozi simti gustul de oja si te dezobisnuiesti.Asa am afacut eu, apoi mi le-am lasat lungi si acum nu mai am curajul sa le rod ca apoi trebuie sa astept sa creasca:*

| yoyomagnificulotus a răspuns:

Roade si tu alt ceva

| ellusca a răspuns:

Iti dau o solutie mai buna dati cu lac de unghi si asa ai sa vezi ca problema ta cu rosu unghilor o sa dispara

| Bool a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iti freci mainile cu un ardei foarte iute sau cu piper, sa mesteci o guma sau cand vezi k au crescut putin le tai. sper ca te-am ajutat

| Dy3nnuTzyK a răspuns:

...Daca ai lamaie pe acasa..pastrezi putina zeama si o lasi pe unghii. face bine si la unghii calciul din lamaie.tongue daca iti place gustu de lamaie e gravlaughing...incarca sa gasesti alt ceva sa "rozi" rolling on the floor..nush alt cv.:-s

| DydyDeutza a răspuns:

Pune un elastec de par sau din plastic pe mana si de fiecare data cand iti rozi unghiile tragi de elastec o sa te doara si tocmai de asta daca vrei sa nu te mai doara nu mai faci asa(adica sa iti rozi unghiile)...credema functioneaza eu am incercat

| Manu30 a răspuns:

Da stiu de la farmacii poti achizitiona mavala stop se aplica la fel ca lacul de unghii iti face unghiile amare si iti este scarba sa le rozi, am folosit si eu, ca si eu le rodeam

| Mateiasi a răspuns:

Poarta manusi indiferent de anotimp

| Kath16 a răspuns:

Multe persoane o fac. De obicei anume cind sunt nervosi. Eu zic sa incerci un lac de unghii special(se vinde la magazin) contra roaderii unghiilor. happy

| Skumpy99thau a răspuns:

Nu exista nici o solutie si eu cand eram mai mica le rodeam am faut o pauza iar acum iar m-am apucat laughing reusesti din propria initiativa

| NAILUI a răspuns:

Am eu un remediu nu te mai spala la fund vreo 2 luni si bagati degetele in anus, apoi garantat nu o sa ti le mai rozi! Succes

| Piscoteeel a răspuns:

Buna! Si eu am avut aceeasi problema. Intr-o zi am fost la farmacie si am intrebat ce pot sa fac.Mi s-a spus si recomandat de fapt, un lac de unghii. Atunci cand incerci sa iti rozi unghiile si atingi cu buzele unghia, oja are un gust amar. Este speciala. Incearc-o!

| LoveAndBetrayal a răspuns:

Iati o minge anti-stres sau un inel e mai usor asa :*!

| Harghel_Maria_1992 a răspuns:

Treci la mestecat!

| deny199 a răspuns:

Leagati mainele si nu ti le mai poti roadelaughing

| endlessSX a răspuns:

Ganeste-te ca in primul rand sub unghii sunt o multime de microbi, si te poti imbolnavi.In al 2-lea rand este un obicei prost care da o impresie gresita altora.Incearca sa te linistesti, fetele fac asta cand sunt agitate sau indragostite etc...Gaseste alte activitati si nu te mai gandi la asta si o sa vezi ca nu o sa mai ai probleme.