Întrebare recomandată | LaChatte a întrebat:

Am o problema: de o vreme imi rod ungiile big grin vreo solutie sa ma opresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
81 răspunsuri:
| DragosM8 a răspuns:

Incearca guma orbit rolling on the floor)

| Raress09 a răspuns:

Pune piper pe ele. laughing

| CatalinBo a răspuns:

Ardei pe degete laughing)

| darrio2007 a răspuns:

Baga mana inainte in piper.

| Aade a răspuns:

Da ardeiul iute pe unghii ar fi o solutie dar nu o sa poti sa te dezobisnuiesti asa repede si nu poti sa fi tot timpul cu ardei iute pe unghii. Ar trebui sa-ti dai seama cat de rau arata si ca faci acest lucru din lipsa de ocupatie.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru darrio2007):

Rosul unghiilor este o problema de natura psihologica si aceasta apare atunci cand esti nevoasa, cand ai emotii, cand ai un sentiment de teama etc. Cea mai buna metoda este ca tu sa te autocontrolezi in momentele de nervi, stres, emotii, teama sa-ti rozi unghiile, din cate stiu nu exista tratament pentru asa ceva, singurul lucru care te poate ajuta este vointa ta. Incearca ce ti-am spus. Sper ca te-am ajutat.
Succes!

| YSH a răspuns:

Buna ..si eu faceam la fel, apoi am vrut sa nu imi mai rod unghiile asa ca atunci cand dadeam s mi le rod le scoteam din gura si asa de fiecare data pana cand m-am dezobisnuit.

| cristiandorin21 a răspuns:

Salut si eu faceam asta, dar mam oprit, era chiar un obicei, dar eu (Din propia experienta) iti recomand sa nu le mai rozi, cand iti vine sa le rozi gandeste-te ca nu-ti vine sa le rozi etc...
Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?

| darrio2007 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Vezi ca nu mie trebuia sa imi dai acest raspuns. Oricum, este folositor.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru darrio2007):

Scuze! Nu a fost cu intentie, am gresit, se mai intampla. Oricum, ai dreptate, este folositor.

| yoyomagnificulotus a răspuns:

Roade si tu alt ceva

| darrio2007 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Stai linistita.Nu e nici o problema.Mai multa atentie.Te pup.Pa.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru darrio2007):

Multumesc mult! Si eu te pup.
O zi buna!

| myruna2012 a răspuns:

laughing
Eu zic sa rozi un castravete, nu scapi usor, dar la un moment dat cand o sa ai ce face nu ti le mai rozi!

| Piscoteeel a răspuns:

Buna! Si eu am avut aceeasi problema. Intr-o zi am fost la farmacie si am intrebat ce pot sa fac.Mi s-a spus si recomandat de fapt, un lac de unghii. Atunci cand incerci sa iti rozi unghiile si atingi cu buzele unghia, oja are un gust amar. Este speciala. Incearc-o!

| Bool a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iti freci mainile cu un ardei foarte iute sau cu piper, sa mesteci o guma sau cand vezi k au crescut putin le tai. sper ca te-am ajutat

| iubiticalove22 a răspuns:

Probabil din cauza ce esti mai agitat de un timp eu zic sa te dai cu lac, sa iti faci unghiile in asa fel incat sa iti placa si te cate ori vrei sa le rozi iti fei da seama ca srtici oja sau ca e toxic lacul, daca nu incearca sa mesteci cat mai multa guma...o sa scapi de acest ticwinking

| LaLooxD a răspuns:

Incearca sa faci altceva cu degetele, sa gasesti o ocupatie, sa iei un obiect ceva si sa te joci cu el...un pix, o radiera, ceva. Bafta!happy

| danydum a răspuns:

Baga mainile in veceu. laughing

| PeaceLoveMusic a răspuns:

Pune-ti unghii cu gel si gandeste-te ca le strici daca le rozi rolling on the floor:*

| Mateiasi a răspuns:

Poarta manusi indiferent de anotimp

| Mockingjay a răspuns:

Este la farmacie un lac de unghii transparent care le intaraste, poti sa il incerci dar nu e lac magic, pe langa el vei mai avea nevoie si de vointa ca sa scapi de acest obicei. Cel putin asta mi se zice si mie, nu stiu, eu imi rod unghiile de ani buni si nu vreau neaparat sa incetez ca stiu ca e pe baza de stres si asa macar ma mai descarc si eu putin. Dar succes, oricum happy

| BlackNinja a răspuns:

Roade alt ceva, de exemplu un pix(cum fac eu).

| ladyMillion a răspuns:

Scoate-ti dintiihappy!

| WhiteLife a răspuns:

Si eu am avut problema asta. Am citit intr-o carte ca este ca un fel de boala care o au majoritatea copiilor mici inainte sa inceapa scoala, apoi le trece. Eu am fost speriata, m-am gandit ca nu eram maturizata daca imi rodeam unghiile, apoi BINGO, am facut marea descoperire, o unghera big grin big grin big grin
De atunci imi tai unghiile cu unghera, nu le suport lungi, si acum le am mici mici mici.
Stiu ca atunci cand le rodeam nu-mi placea ca nu le rodeam drept si mi se agatau in tot felul de lucruri, daca ma scarpinam mna zgariam etc.
Nu stiu sigur, dar e posibil sa-ti treaca pur si simplu, daca nu incearca in momentul acela, cad iti vine ideea sa le rozi sa te gandesti ce teme ai pentru maine, ce mananci acasa, cand o sa poti sa intri pe net etc si pe moment o sa uiti.
Apoi, cand ajungi acasa taieti-le cu ungheram iar a doua zi nu o sa mai ai ce sa rozi.

| Marza_Denisa_Maria_1998 a răspuns:

In primul rand lucrul acesta nu este bun nici pentru dinti tai si nici pentru unghii nu prea stiu ce sa zic dar sfatul meu ar fi sa incerci sa te gandesti ca vrei sa iti ai grija de unghiile tale iar atunci cand le vezi sa te gandesti la altceva sau sa nu le dai importanta unghiilor
Cam asta ar fi sfatul meu acum depinde si de tine daca chiar vrei sa scapi de obiceiul asta incearca sa iti pastrezi calum cand iti vine idea sa iti rozi unghiile
Sper ca te-am ajutat iar asta a fost sfatul meu!

| AnOnIm20202020 a răspuns:

Date pe unghii cu lac sau ceva si nu o sa ti le mai rozi.

| IonelaaaS a răspuns:

Nu stiulaughing)si eu am aceeasi problema.dar de cateva saptamani ma fac de vreo 3 ori pe zi cu lac transparent, ca asa is unghiile mai tari sh nah mi lene sa le rodlaughing)

| deny199 a răspuns:

Leagati mainele si nu ti le mai poti roadelaughing

| LoveAndBetrayal a răspuns:

Iati o minge anti-stres sau un inel e mai usor asa :*!