| IDK98989823 a întrebat:

Am o problema foarte ciudata și sunt sigur ca e din cauza masturbarii, de fiecare data când fac asta am probleme cu urinatul adică urinez puțin și simt vezica incompleta și trenci sa stau 10 min pana ma golesc.m-am lasat de ea de o săptămână am renunțat definitiv dar în unele nopți simt nevoie sa urinez stau 15 min pana termin pentru ca am senzația de vezica încă plina. După ce nu o mai simt iar îmi revine peste 2 minute ce sa fac ca efectiv nu pot dormi câteodată și ma enervează ca deși mi somn nu pot dormi din cauza ca ma sâcâie chestia asta..Va rog urgent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să încerci double voiding sau triple voiding.
După ce ai făcut pipi, ridică-te, spală-te pe dinți, fă pipi iar. Poți să faci asta şi a treia oară asta înainte să mergi la culcare.
În orice caz trebuie să vezi un urolog să îți facă o ecografie, retenția urinară poate fi periculoasă.

15 răspunsuri:
| IDK98989823 explică:

Menționez ca chestia asta se întâmplă noaptea, dar și ziua, dar ziua nu e asa deranjant

| IDK98989823 explică:

Și în zilele în care sunt putin mai excitant pățesc asta

| Yaesmin a răspuns:

Că ai început să leșini.

| StoicAnalysis a răspuns:

Fa-ti un control omule. Cand vezi ca e ceva in corpul tau care nu functioneaza cum trebuie si te deranjeaza pe o perioada lunga de timp, du-te la doctor, nu intreba pe TPU ca nu suntem doctori.

| mihai69 a răspuns:

Nu e de la labă, ci de la prostată.
Mergi repejor la urolog!

| Cipi1212 a răspuns:

Nu cred că are legătură masturbarea cu urinatul.

| ninuku a răspuns:

Mergi cat mai repede la un doctor urolog nu mai sta, e de la prostat si daca nu te duci la doctor poti sa ajungi la operatie.

| IDK98989823 explică (pentru Yaesmin):

Adica

| IDK98989823 explică (pentru ninuku):

Da bine da de la ce am prb cu prostata?

| ninuku a răspuns (pentru IDK98989823):

Pot fi mai multe cauze, asta iti poate spune doar un doctor, fa un control si vezi ce tratament iti zice.

| IDK98989823 explică (pentru mihai69):

Bun dar atunci dc cct simt aia mereu după ce o fac?

| mihai69 a răspuns (pentru IDK98989823):

Pentru că acea glandă (printre altele) trebuie să secrete lichidul seminal, iar activitatea asta se suprapune peste afecțiunea pe care o are, provocând exact acel discomfort de care te plângi.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Mulțumesc pentru fundă.

| IDK98989823 explică (pentru mihai69):

Am inteles

| mihai69 a răspuns (pentru IDK98989823):

Bravo.
Acum, la doctor cu tine!