| LisaJulie a întrebat:

Am o ruda bolnava de sindromul ovarelor polichistice, si-a luat tratament dar îi este frica ca va creste in greutate! Cei care au fost bolnavi după acele medicamente au luat in greutate sau nu? Și dacă da cam câte kilograme

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Dragobeta a răspuns:

Alege intre sanatate si greutate? Inseamna ca nu este bolnava.

| darrio2007 a răspuns:

Dacă asta e problema mai mare pentru ruda aia a ta, inseamna ca nu tine la sanatate.

| Robert2526 a răspuns:

Ce tratament? duphastone? daca asta e, nu are motive de ingrijorarr

| Korkodeln a răspuns:

Doamne ce idei crete au unele, cresti in greutate PENTRU ca ai SOP, e un simptom al bolii care e produsa de un dezechilibru hormonal.
Ia tratamentul, 99% din chisturile alea sunt benigne si se resorb dupa tratament, dar daca le lasi sa creasca ajungi la operatie sau Doamne fereste...

| Mosotti a răspuns:

Depinde cate kcalorii mananca, daca nu mananca peste cat arde, nu ia in greutate chiar daca are rezistenta la insulina de la boala.
Rezistenta asta la insulina poate sa ii dea foame mai sus, dar daca pana acum nu s-a intamplat, si inca nu e grasa persoana, e ok.
Rez la insulina inseamna cand receptorii de insulina nu prea mai accepta cu una cu doua glucoza adusa de insulina si atunci pancreasu ca sa scada totusi glicemia da mai multa.
Iar asta nu e bine, insa PCOS (sindromul ovarelor polchistice) poate veni la pachet si cu rez la insulina.

Daca e femeie probabil are putin par mai mult pe ea, e putin mai barbatoasa,.

Ce tratament ia?

Ca sa stiu daca e problema cu greutatea sau nu. Daca urca pofta de mancare acel medicament si mananca mai mult, va lua in greutate. Dar sa vedem, nu la toti se manifesta x efect secundar care scrie pe prospect.

Daca poti intreaba si zi ce tratament ia.

| Mosotti a răspuns (pentru Dragobeta):

Pai daca iei prea multa greutate, sa vezi ce...boala mai grea e aia decat astalalta!

Asa a facut una cu schizo, de la 65 Kg a ajuns la 164 de e vai de mama ei, si da, a ales tratamentul.
Dar acum e cum e si nu mai poate slabi orice ia, are problema cu inima, a facut diabet.