| nustiuexact69 a întrebat:

Am o stare de confuzie legată de orice, știu cum mă cheamă sau ce zi e în acele momente, dar nu înțeleg ce se întâmplă în jur și unde sunt, tot ce fac în capul meu pare ca nu înțeleg, e dementa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Bună! Iei medicamente, droguri, bei alcool, fumezi, suferi de vreo boală diagnosticată etc? Dă-ne detalii ca să te ajutăm cumva... Confuzia e specifică multor boli, deci detaliile fac diferența. Numai bine!

| nustiuexact69 explică (pentru Caro34):

Nu nu beau nu mă droghez nu fumez nu am alte boli, ci am anxietate depresivă și iau medicamente de depresie

| Mindfulness a răspuns:

Poate fi de la efectele secundare ale tratamentului antidepresiv pe care îl administrezi.
Vorbește cu medicul tau despre problemele care te frământă, noi nu suntem specialiști. Poate fi orice!

| Caro34 a răspuns (pentru nustiuexact69):

Deci, așa cum am zis: boală diagnosticată și iei medicamente! Medicamentele pentru depresie au aceste efecte; totuși ar trebui să vb. cu medicul fiindcă confuzia ar fi un efect advers. Ceva nu concordă cu ceva, mă refer la substanțele active ale medicamentelor sau dozele trebuie reajustate! Încearcă să completezi cu magneziu efervescent câteva zile și vezi cum te simți. Mai poți face la medicul de familie niște analize fiindcă uneori parametrii sunt foarte schimbați și medicamentele trebuie revăzute. Câți ani ai? Dă-mi mai multe detalii; ce ai pățit de ai intrat în depresia asta? De cine ți-e frică? Nu uita niciodată: tu ești o ființă valoroasă și vei trece și peste asta, ai încredere în tine și în D-zeu! Viața are și urcușuri și coborâșuri însă merită trăită oricât de greu ar fi. Nu suntem singuri niciodată; în noi stă puterea de a învinge totul. Cu prețuire!