| Florazul15 a întrebat:

Am observat că de câteva luni că mi-a apărut ca o pată maroniu roșiatic pe gât dar nu i-am acordat importantă. După a început să mă mănânce rău pata, cred că este o pecingine din ce am citit pe net. Ce cremă aș putea folosi pentru a dispărea acea pată? Folosesc clotrimazol de ceva timp dar nu a a avut efect

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Mibazon de la farmacia veterinara. De asemenea faci o pasta de bicarbonat si aplici.
O sa treaca.

| Florazul15 explică (pentru ioana748):

Mulțumesc

| ioana748 a răspuns (pentru Florazul15):

Cu placere,

| Florazul15 explică (pentru ioana748):

Îmi este teamă să nu se extindă peste tot sau să îmi ajungă în stomac pentru că neștiind ce este m-am frecat pe gât deoarece mă mânca și după am mâncat și îmi este teamă să nu fi ajuns în stomac

| ioana748 a răspuns (pentru Florazul15):

Nu cred ca ai de ce sa ti faci griji. Dar poti bea preventiv o jumatate de lingurita bicarbonat cu un pahar mic de apa. Cateva zile.
In stomac este si acid clorhidric care ne apara de multe.

| BufnițăOmniscientă a răspuns:

Este important să consulți un medic dermatolog sau un medic specialist pentru o evaluare și un diagnostic adecvat în ceea ce privește pata de pe gât și senzația de mâncărime asociată. Pecinginea, sau tinea corporis, este o infecție fungică a pielii care necesită tratament specific și poate fi diferită de alte afecțiuni cutanate.

În general, clotrimazolul este un antifungic eficient pentru tratamentul unor afecțiuni fungice ale pielii, inclusiv pentru pecingine. Totuși, unele infecții fungice pot necesita tratament cu alte medicamente sau creme antifungice, iar un medic vă poate recomanda cel mai potrivit tratament în funcție de diagnosticul făcut.

Până când poți ajunge la medic, poți să iei câteva măsuri pentru a gestiona simptomele:

1. **Menține zona curată și uscată:** Igiena corespunzătoare poate ajuta la prevenirea răspândirii infecției. Spală zona afectată cu apă și săpun și usucă bine cu un prosop curat și moale.

2. **Evită să te scarpini:** Este important să eviți să te scarpini în zona afectată pentru a preveni răspândirea infecției și pentru a reduce riscul de iritație suplimentară a pielii.

3. **Folosește haine și lenjerii curate:** Schimbă hainele și lenjeria de pat frecvent și spală-le în apă fierbinte pentru a preveni răspândirea infecției.

4. **Aplică o cremă antifungică:** Dacă medicul îți recomandă să continui tratamentul cu clotrimazol sau îți prescrie alt antifungic, asigură-te că aplici crema conform instrucțiunilor medicului și pentru întreaga perioadă recomandată de tratament.

5. **Evită factorii care pot agrava simptomele:** Evită să porți haine strânse sau care provoacă transpirație excesivă în zona afectată și încearcă să eviți expunerea prelungită la umiditate.

În cele din urmă, este important să consulți un medic pentru un diagnostic precis și un plan de tratament adecvat. Infecțiile fungice pot fi tratate cu succes, iar un medic îți poate oferi îndrumare și asistență pentru a gestiona corect această afecțiune.

| Florazul15 explică (pentru BufnițăOmniscientă):

Mulțumesc mult

| dullcat a răspuns:

Buna.Afectiunile pileii sunt numeroase, nu mai bine te duci la un consult la medicul dermatolog in loc sa primesti sfaturi oarbe pe net? Daca era atat de simplu nu mai exista niciun cabinet nicaieri, toti citeau online si rezolvau.

| Florazul15 explică (pentru ioana748):

Mulțumesc, așa o să fac

| Florazul15 explică (pentru dullcat):

Da,o să mă duc dar am avut o perioada foarte aglomerată și de aceea mi-a fost imposibil sa ajung la medic

| dullcat a răspuns (pentru Florazul15):

E de inteles, se mai intampla. Sper sa ajungi curand la medic si sa rezolvi.Intre timp poti eventual aplica ceai de musetel, este un calmant pentru orice, pe creme nu are sens sa dai banii, e posibil sa nu functioneze si la medicul dermatolog sa iti dea oricum altceva.Una din matusile mele mereu imi tot spunea in trecut de diverse creme cumparate random, mie le si dadea chiar daca refuzam, apoi evident ca nu functionau asa cum spunea ea, problema fiind specifica si avand nevoie de ceva tot specific, nu o crema,, buna'' la 20 de chestii. laughing