| Sorina466 a întrebat:

Am programare la ecografie transvaginala însă îmi e puțin frica am auzit ca este incomodă și îmi e frica ca o sa ma doară. Cum se face mai exact? E adevărat ca e incomod?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Absolut deloc!
Este simpla, usoara, delicata, chiar mult mai comoda decat cea consultul ginecologic obisnuit, introducandu-ti-se un obiect mic si lunguiet, cu care scaneaza interiorul vaginului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Buna! Posibil sa iti faca cu anestezie locala, oricum o ecografie nu doare, nu sunt fată dar banuiesc ca iti va face anestezie locala si nu vei simtii nimic.

| sweetys a răspuns:

Buna! Nu are de ce sa iti fie frica nu doare, nu patesti nimic, poate fi incomoda, daca ai probleme la nivelul vaginului. E o chestie lunguiata si subtire pe care ți-o introduce, se foloseste si lubrifiant si tot tacamul sa fie cat mai comoda si usoara penetrarea.