| hellokitty95 a întrebat:

Am rubeola,am ganglionii umflati,am avut putina febra,m-a durut gatul,insa nu mi-au aparut pete, adica am avut miercuri pe maini pete dar mi-au disparut.As vrea sa stiu daca ies afara sunt contagioasa,adica nu am pete, si vreau sa ma duc la ziua unei fete maine.Pot iesi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Irinushh a răspuns:

Am mai spus-o si o mai spun! Perioada in care esti contagioasa este perioada de incubatie a virusului, adica cele 2 sau 1 saptamana de dinainte sa iti erupa cand tu transmiti virusul happy
In momentul in care iti erupe tu nu mai esti contagioasa, insa tot trebuie sa stai in casa ca sa nu se agraveze.
Nu stiu ce sa zic...eu nu m-as duce la ziua aia de nastere ca sa nu fie mai rau dupa aceea happy

| VIRUSrooz a răspuns (pentru Irinushh):

Foarte fals!
Esti cumva medic? dupa ce spui nu si nu mai da sfaturi prostesti
Intreaba un medic sau citeste pe net :esti contagios 5-7 zile dupa ce iti apar petele
A si esti contagios cu o saptamana inainte nu cu doua raised eyebrows
Nu mai dezinforma oamenii!

| Irinushh a răspuns (pentru VIRUSrooz):

Da tu tot medic esti? laughing Mie un medic mi-a spus si s`a dovedit a fi foarte adevarat, din moment ce am luat si eu virusul in aceste circumstante. Stai linistit ca nu mai dau eu raspunsuri false, sa dea altii mai destepti!

| VIRUSrooz a răspuns (pentru Irinushh):

Si eu am rubeola si am fost la medic ieri si mi-a spus ca nu am voie sa ies din casa si mi-a explicat foarte clar cand sunt contagioasa raised eyebrows si o vecina de-a mea care tocmai a terminat medicina mi-a zis acelasi lucru. Daca vrei cauta si pe net
Sau nu conteaza daca o lume intreaga spune un lucru? nu nu normal ca nu tu ai dreptate si noi toti gresim rolling eyes

| Irinushh a răspuns (pentru VIRUSrooz):

Da mai, ai tu dreptate! Salut

| VIRUSrooz a răspuns (pentru Irinushh):

rolling eyes Inutil...

| Irinushh a răspuns (pentru VIRUSrooz):

Aha...

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

Ganglionii pot ramane umflati pana la 6 saptamni.Petele dispar de multe ori in primele zile. Poti iesi afara doar dupa 7 ZILE (OBLIGATORIU) de stat in casa si asta cu conditia sa nu mai faci febra, sa nu ai stare de oboseala continua, sa nu te mai doar gatul, sa nu tusesti mult si des

| BulbucFosforescent a răspuns:

Nu te duce... pai sa porti virusul acolo si te vei simti invinovata daca se imbolnaveste cineva. du-te si la doctor pentru analize..eu am avut recent si am avut foarte multe complicatii de am stat acasa o luna