| Ellie2emma a întrebat:

Am și eu și partenerul candida. Ne a fost recomandat să luăm ambii câte o pastilă flucoric și am primit și o crema lomexin. Mi s-a spus să revin intr o săptămână pentru încă 2 pastile, una pentru mine și una pentru el. Este de ajuns oare? În trecut știu ca am primit mai multe pastile tot de același fel, dar vad ca acum e diferit și chiar vreau sa ne tratăm și să nu mai apară. Iar după tratament la cat timp ar fi în regulă să ne începem iar viața sexuală? Și cum am putea preveni candida în afară de sex protejat, ca asta știu deja.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aceste lucruri ti le va spune ginecologul, dar este foarte IMPORTANT ca partenerul tau sa urmeze cu strictete tratamentul si sa NU faca s(e) (x) cu alte fete pe perioada tratamentului, ca daca el se duce si cu altele degeaba luati tratament ca te va reinfecta cand veti face s x

| StudentLaMedicina a răspuns:

Candida nu este o boală venerică.
Dacă tu ai continuu recidivă la candida trebuie să iei tratament preventiv cu Itroconazol. Iar el să îşi facă analiza HbA1c pentru că pentru bărbați e un pic mai complicat să aibă candida.

Ca să previi poți folosi capsule cu Lactobacilli după menstruație 7 zile. Pui capsula chiar înainte de culcare.