| Panteras a întrebat:

Am spart un termometru care a cazut in piscina la mine piscina e mare de vreo 9 m lungime si 4 m latime si adancimea de 1m si de 2 m.E grav daca acel mercur ramane in apa asa de multa afecteaza corpul? pentru ca n-am stiutca s-a spart si mam mai bagat in apa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Nicio problema: densitatea mercurului este enorma in comparatie cu a apei, astfel incat mercurul se aduna la fund si va fi eliminat cand schimbi apa. Mercurul nu se amesteca in apa.

13 răspunsuri:
| Bogdan_Draghici_1998 a răspuns:

Daca te-a atins, ai mari probleme straight face

| denysuka16 a răspuns:

Eu cred ca ar fi trebuit sa nu te bagi si prima oara sa scimbi apa di piscina

| ghorghe123 a răspuns:

Daca ai ingitit si 1 ml de apa e grav cel putin asa cred eu deaorece mercurul este foarte rau pentru organism.Si daca il atingi este foarte rau.

| kelo0oWy a răspuns:

E destul de grav daca mercurul ajunge in contact cu pielea..eu zic sa schimbi apa din piscina cat mai repede..si apoi in caz ca te ai intrat in apa dupa ce ai spart termometrul.du-te la un control

| Panteras explică:

Nu m-a atins nici nu am inghitit el s-a spart pe margine piscinei si a cazut in apa si sa imprastiat in apa normal sunt filtrele de la pisicine si nu cred ca m-ar afecta vreau doar sa fiu sigur

Răspuns utilizator avertizat
| Panteras explică (pentru RaduMD):

Multumesc mult m-am cam speriat mai ales ca n-am fost singur dar are cv daca apa ramane asa si nu o schimb acuma si daca se duce in filtrele care curata apa are cv mai poate afecta corpul?

| RaduMD a răspuns (pentru Panteras):

Nu are nimic, poti sa schimbi apa si la anul. Tot nu se amesteca mercurul cu apa.
cate despre filtre, habar nu am.

| Wehrmacht a răspuns:

Sigur era mercur? Ce culoare avea? Rosu sau argintiu? Majoritatea spun ca toate termometrele au mercur...

| Panteras explică (pentru Wehrmacht):

Era rosu

| Wehrmacht a răspuns (pentru Panteras):

Era un alcool cu colorant rosu.Nu e mercur.

| Panteras explică (pentru Wehrmacht):

Deci e in regula tot nu trebuie sa golesc piscina nu?

| Wehrmacht a răspuns (pentru Panteras):

Nu stiu ce efect ar putea avea. Daca vrei, ca sa fi sigur, poti sa o golesti.