| anonim_4396 a întrebat:

Am un baietel de 5 ani, nascut cu o probleme la ochi. Am fost cu el la medic si mi s-a pus diagnosticul de anizometropie si hipermetropie medie cu astigmatism. Medicul mi-a recomandat sa stea cu ochiul sanatos acoperit, dar el cu ochiul stang nu vede aproape deloc.
Ce-mi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bernylory a răspuns:

Tocmai de aceea ti-a zis sa tii ochiul sanatos acoperit, deoarece cel afectat trebuie sa-si revina indeplinindu-si singur functia. Daca nu il vei acoprii, risca ca ochiul bolnavior sa devina lenes, iar copilul sa-si foloseasca doar ochiul sanatos iar in timp il va solicita mai mult pe cel sanatos informatiile vor fi preluate doar de ochiul sanatos si duse catre creier, de aceea trebuie sa solicite mai mult ochiul bolnavior ca sa nu isi iasa din ritm.INCERACA sa-i acoperi ochiul, chiar daca copilul la inceput va opune rezistenta, dar cel mai bine ar fi sa-i pui ceva in genul unui pirat, va fi mai ditractiv si astfel il determini pe copil sa-l poarte mai mult timp la ochi, dupa un anumit timp probabil ca i se va prescrie si ochelari, dar pentru inceput este bine sa il tina acoperit.si este bine de stiut ca la varsta de 6-7 ani ochiul este considerat matur si atunci nu se mai poate face nimic in acest sens, gen corectie. ochelarii doar il vor ajuta oferindu-i o vedere mai buna, mai tarziu cand baietelul va deveni adolescent veti putea sa-l operati la ochi. sper ca v-am fost de folos.

7 răspunsuri:
| Pimpux a răspuns:

Chiar speri sa primesti raspuns? ma indoiesc ca pe site-ul asta plin de copii vei gasi pe cineva competent, dar iti urez success. incearca alt medic eventual. un cabinet particular

| Commandoo a răspuns:

Domnule sau doamna siteul este plin de copii nu prea aveti sanse si bagatii in seama metodele lor s-ar putea sa inrautateasca mai rau cel mai bine sa mergeti la urgente sau la un spital(oscar)pediatru! sper sa se faca bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Commandoo):

Draga/drag merimeria, nici eu nu cred ca primesc vreun raspuns, avand in vedere ca si eu sunt copil, si i-am spus mamei ca nu stiu cati imi vor raspunde concret la asta, insa mama m-a rugat sa pun intrebarea pentru colega ei, care e foarrte ingrijorata. Deci ea a patita asta, si, na, nu am putut sa o refuz, mai ales ca a facut atatea si atatea pentru mine...
Merita incercat...
Pai metoda lor, nu? cu metoda lor, copilul saracii femei da cu capu de pereti. Nu vede decat umbre, saracul...
Mersi fain de sfat, ii voi comunica. straight face

| Commandoo a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai pentru ce
iti urez bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Commandoo):

Mersi

| Commandoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei pot sa fiu prietenul tau

| Commandoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-mi accepta daca vrei si sincer im pare rau de saracul copil sper din tot sufletul sa se faca ine sa dea Dumnezeu!