| anonim_4396 a întrebat:

Am văzut la oftalmolog că sunt persoane cărora li se acoperă un ochi cu un fel de abțibild și trebuie să stea cu el acoperit așa o perioadă, bineînțeles să-și schimbe abțibildul la un timp. Ce scop are lucrul ăsta? Și care ochi se acoperă, ochiul mai bun sau ochiul mai slab?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Alinailies a răspuns:

Se numesc ocluzoare.
Nu stiu cum este la adulti dar la copii, se face acest lucru pentru a forta ochiul "lenes" sa vada mai bine, se fac exercitii pana la varsta de 6-7 ani pana cand vederea se regleaza sau nu, depinde de dioptriile copiilor.
Fiica mea a facut acest lucru timp de 3 ani, zilnic si de la 30%cat vedea cu ochisorul respectiv, a ajuns la 90%.

| RKBlue a răspuns:

Acel abtibild se numeste ocluzor.
Se foloseste la anumite probleme ale ochiului, cand unul dintre ei e "lenes".Can il acoperi pe cel cu care vezi mai bine, cel mai slab e fortat sa munceasca si cu timpul isi imbunatateste vederea.
Eu am purtat si am reinceput sa port pentru astigmatism(ma rog, e mai complicat de atat in cazul meu)
Se foloseste mai ales la copii fiindca astfel de terapii dau rezultate mult mai bune cand vederea e inca "schimbabila".

| gamingrs a răspuns:

Pentru rani la ochi

| Dandinelle a răspuns:

In cele mai multe cazuri se folosește la corectarea strabismului. In trecut se foloseau ocluzoare prinse cu ventuză pe ochelari sau chiar forma făină de pirat, acum se folosesc abțibildurile astea. Se acoperă de obicei ochiul bun că celălalt să fie forțat să urmărească corect. Durata purtării depinde de gradul de diferența și mna sunt indicate în cazul în care copilul are așa ceva și nu se dorește o intervenție chirurgicală

| Zuzu1991 a răspuns:

Antrenament sa devii pirat big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Arrgg laughing

| rozaliac a răspuns:

Se cheama ocluzor si este folosit in ambliopie sau strabism. Din cate stiu eu se acopera ochiul care vede mai bine, ca sa il forteze pe celalalt sa vada. Noi luam ocluzoare de aici https://www.glassframe.eu/ocluzor-copii