| UnchiulRamiz a întrebat:

Am văzut la TV ca Xanaxul și Anxiarul sunt droguri. Ce doze trebuie sa depășești ca să te drogheze pe bune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Nu te droghează că dacă iei mult te ia somnul, și dacă iei prea mult ti se face rău dar nu mori, poate de la 40 de pastile in sus mori, dar rar! Eu iau așa ceva, fără ele sunt praf de la anxietate. Sunt foarte eficiente daca nu le iei zilnic, te ajuta enorm daca ai anxietate gravă, chiar și pe depresie am văzut că te ajuta dar cat timp le iei.

| UnchiulRamiz explică (pentru Mindfulness):

O coarda zicea ca lua o cutie de Xanax odată, nu se mai putea tine pe picioare și era praf. A arătat la stiri un copil care se droga cu astea 2.

| Mindfulness a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Da,are efecte secundare serioase. Cine cu scopul de a se droga e clar retardat mintal! E plina lumea asta de idioți. Eu am o anxietate atât de gravă că dacă nu iau o pastila tremur tot în public de nu ai vazut așa ceva, e îngrozitor și alții se droghează in morții lor de handicapați! Sa de-a Dumnezeu să moară că asta merita!

| UnchiulRamiz explică (pentru Mindfulness):

Nu îs normali la cap mulți minori, care au deja 18-20 ani nu are rost sa mai vorbim. Copilu ala de 16 ani a zis ca a încercat toate prostiile posibile. Suntem o țară de drogați și analfabeți. Trist, dar ăsta e adevărul.

| Vvistula a răspuns:

Xanax (alprazolam) și Anxiar (bromazepam) sunt medicamente din clasa benzodiazepinelor, utilizate pentru tratarea anxietății și a tulburărilor de panică. Deși au un efect sedativ și pot induce o stare de relaxare, utilizarea lor în scop recreativ sau pentru a obține un „high" poate fi foarte periculoasă.

Importanța precauției:

Riscuri mari: Consumul de benzodiazepine fără prescripție medicală poate duce la dependență, supradoză sau alte probleme grave de sănătate, inclusiv probleme respiratorii, comă și chiar moarte.
Doze variabile: Ce este considerat o dozare „drogantă" variază foarte mult în funcție de individ, toleranță și condițiile de sănătate. Chiar și doze mici pot avea efecte grave, mai ales dacă sunt combinate cu alte substanțe (alcool, opioide etc.).
Consultare medicală: Este important să discuți despre orice preocupări legate de medicamente cu un specialist în sănătate. Utilizarea acestor substanțe ar trebui să fie întotdeauna sub supravegherea unui medic.
Recomandări:

Evită să consumi medicamentele în mod necontrolat sau fără prescripție.
Dacă ai întrebări legate de efectele medicamentelor sau de dependență, discută cu un medic sau un specialist în sănătate mintală.
Dacă te confrunți cu probleme de anxietate sau stres, există multe alternative mai sigure și mai sănătoase de tratament, inclusiv terapia cognitiv-comportamentală (CBT) și alte forme de terapie.
Siguranța ta este prioritară, așa că te încurajez să fii foarte atent cu medicamentele și să te bazezi pe sfatul profesionist.

| Mindfulness a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Ai dreptate, eu când zic așa mi se suspendă contul când zic de români și de țigani!

| Mosotti a răspuns:

Nu te drogheaza deloc, daca depasesti, te adoarme, atata tot.
Iar daca bei si alcool adormi mai repede.

Sunt poate sunt droguri in combinatie cu altele doar.