Întrebare recomandată | Anonim5566 a întrebat:

Aproape toata clasa e racita, e un virus urat. Cum fac si eu sa nu iau raceala? Acasa nu pot sa stau si chiar nu vreau sa ma prinda gripa. Funda +vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| HeLp222 a răspuns:

Iti iei o bluza mai cu guler, iar cand vezi ca cineva tuseste sau stranuta, ti-l pui la gura si nu inspiri aer dupa respectivul stranut. stai putin cu gulerul la gura sau cu mana. apoi, incearca sa te feresti de cei raciti. daca stai in banca, cu un coleg racit, vorbeste mai rar cu el, sau daca nu ti-e rusine, spune-i cauza pentru care te feresti si ii raspunzi scurt.
sper ca te-am ajutat. big grin

| Felys a răspuns:

Te vaccinezi antigripal

| lascudaniel a răspuns:

Te vaccinezi sau nu te mai duci la scoala laughing

| Morphines a răspuns:

Iti pui o masca la gura din aceea ca doctoriiwinking

| Anonim5566 explică (pentru Morphines):

Imi si imaginez cum as arata eu cu masca in clasa laughing La nebuni m-ar interna aia laughing

| Morphines a răspuns (pentru Anonim5566):

laughing)

| onasis1961 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si ia o scutire din diferite motive pe o saptamana.

| raluk27 a răspuns:

Vitamina C. Ori drajeuri de la farmacie, ori multe citrice. Te imunizeazawinking

| AlexaSiAtat3 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa nu stai DELOC cu cei raciti, si sa le explici de ce. Daca ai curaj, bineinteles.

| fabiola a răspuns:

Spala bine manile si ia asupra ta un dezinfectant! In pauze evita aglomeratia si cauta sa fie clasa cat mai aerisita! Ia vitamina c cu propolis si echinaceea!

| Cristina_Florina_Campean_Vacar_1988 a răspuns:

Eu zic sa le atragi atentia colegilor tai sa nu tuseasca fara a pune mana la gura, sa te feresti pe cat posivil sa intri in contact foarte aproape cu ei, ia multa vitamina c, miere si propolis, imbracate bine! si sper ca vei scapa!

| Raniia a răspuns:

Rupe lantul infectiei si spala-te pe maini!
Spalatul mainilor reprezinta cea mai eficienta cale de a preveni si stopa raspandirea germenilor. Daca atingi gura nasul ochii cu mainile nespalate acesti germeni ajung in organism.

| AndreiRoll a răspuns:

In primul rand stai mai departe de clasa, evita contactul direct cu colegii, i-a Propolis C cu echinaceea (sunt foarte bune si la gust!) si spalate pe maini.Nu pune mana in gura sau pe la ochi.