| daniwow a întrebat:

As dori sa stiu daca se ofera concediu medical pentru tratamentul cu kinetoterapie?

Am sunat la Regina Maria si Centrokinetic Bucuresti si mi-au spus ca nu se da medical la ei.

Programul meu de munca nu imi permite sa fac terapie, in lege citisem ca se ofera, cum as putea face sa am concediu medical pentru kineto?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Mergi la Casa de Asigurari de Sanatate si ei iti spun exact ce ai de facut. Probabil primesti de la medicul de familie.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce concediu medical vrei pentru masaj la spate, sau unde ai tu probelma? Pentru atata lucru nu se da concediu medical, ca nu-i considerat boala sau ceva grav, asta putand sa o faci in weekend sau cand ai tu timp.

Daca nu-ti permite programul de lucru sa mergi la masaj, atunci fa gimnastica acasa, ca este la fel de benefica, ori iti iei concediu de odihna si mergi zilnic la masaj.
sanatate multa!

| daniwow explică (pentru Violleta2022):

Am fost diagnosticat cu scolioza si alte probleme la spate,

| Violleta2022 a răspuns (pentru daniwow):

Scolioza se poate repara cu gimnastica, cu kinetoterapie, dar si cu obligativitatea de a sta tot timpul intr-o pozitie corecta, fiind de fapt o modificare a coloanei in forma literei S.
Patul in care dormi trebuie sa aiba o saltea foarte-foarte tare, sau dormi pe o scandura ca sa-ti intrepti coloana.
Daca faci kinetoterapie si mergi acasa sa dormi intr-un pat moale, atunci nu repari scolioza.
Extrem de multi oameni au scolioza si pentru acest lucru nu se da concediu medical, nefiind considerata o boala grava.
Invatati sa faceti exercitii acasa, fiindca ajuta si nu uitati ca trebuie tot timpul sa va controlati pozitia spatelui si sa o indreptati, ca altfel totul este in zadar.
Sanatate multa!