Întrebare recomandată | YourLoveMen a întrebat:

As vrea sâ imi evaluez toata sănătatea, ce analize si investigatii trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Te duci la medicul tau de familie si-i spui sa-ti dea trimitere pentru analizele de rutina. O sa stie el. Sau chiar daca mergi la un laborator si zici ca vrei niste analize de rutina au ei diferite pachete "promotionale" care includ analizele uzuale, insa fara medic care sa ti le interpreteze cam degeaba le faci.

| Simpatic a răspuns:

Subscriu ce a spus Curious.
Pe langa toate analizele la sange cel mai bine daca iti permiti sa iti faci un RMN este scump dar merita toti banutii, acolo se vad multe lucruri, mai ales neuro!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Simpatic):

Nu prea merita daca nu ai recomandare, pentru ca in 99% in cazuri o sa dai 600 de lei doar ca sa-ti spuna ca esti normal. Daca nu ai simptome sau recomandare medicala sa faci RMN probabil dai banii aia degeaba. Dar daca ii ai si nu ai ce sa faci cu ei desigur, poti sa-ti faci si RMN.

| Donsavas a răspuns:

Ai asa: calcemie, hemoleucograma, ecografie abdominala, ecografie tiroidiana, encefalograma si ectrocardiograma. Cu toate astea facute, poti spune ca ai monitorizat cele mai importante aspecte.

| Regedesubmunte a răspuns:

O grămadă!