| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa merg la cateva sedinte de kinetoterapie si as vrea sa aflu mai multe chestii, in primul rand am facut sala de la varsta de 12 ani,nu am crescut prea mult, am 1.66 si as vrea cativa centimetri,nu mi-am facut niciodata o radiografie sa vad daca am ceva la coloana, am dubii ca as putea sa am ceva probleme pentru ca m-am nascut la 7 luni, am mai avut cateva probleme de sanatate si plus cum am mai zis ca am inceput sa fac sala de la 12 ani.
Am inteles ca masajele de la kinetoterapie sunt foarte bune si as vrea daca se poate sa imi poata spune cineva cateva lucruri dupa propria experienta sau dupa lucrurile pe care le stiu sigur.
stiu ca incercare moarte n-are, tot am sa fac o radiografie si tot am sa fac cateva sedinte.
Ce as putea sa fac? ce trebuie sa stiu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SorinTudor a răspuns:

Primul pas ar fi sa iti faci o radiografie apoi sa te duci cu radiografia la medicul de familie sa o citeasca si daca este cazu te va trimite mai departe, altfel daca nu ai nimic nu are sens sa faci kineto. Nu ai precizat daca te doare spatele si daca te doare in ce zona?

1 răspuns:
| AlexSalutir a răspuns (pentru SorinTudor):

Pai am 19 ani,nu ii o durere ciudata ii acea durere pe sirea spinari de jos pana sus care se manifesta printr-o durere asemanatoare ca si reuma dar ca acea durere la nivelul coloanei de jos pana sus reiese cresterea,chestia care ma face sa ma duc la kineto ii ca eu nu am trecut de faza pubertati sau am trecut si nu a avut nici o schimbare asupra fizicului, cresteam odata, de doua ori pe an in mod treptat, tot cate 1, 30 de cm, 2 cm, si acu 2 ani am crescut cu 2, 40 de cm, anul trecut am crescut cu 60 de mm, specific ca sunt sportiv foarte bun, fac sala, alerg multi km si cel mai ciudat ii ca eu doar dupa ce alergam o luna de zile in fiecare zi mai cresteam aprox 1 cm, iar anul trecut nu am alergat pentru ca am vrut sa vad daca cresc si fara sa alerg si clar daca nu am alergat, nu s-a intamplat mare lucru.