| RegeleIaurtului a întrebat:

Aseară m-a durut burta iar acum tremur tare foarte des, aproape încontinuu și îmi bate inima tare, țin să menționez că nu e de la frig că sunt învelit cu 2 paturi, rog un medic să îmi spună cât mai rapid ce poate fi deoarece e foarte enervant, și mi-e frică să nu fie ceva grav,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Frisonul este un proces natural prin care corpul nostru raspunde/lupta impotriva bolilor. In general, frisonul apare insotit de crize febrile. Aceste crize febrile apar datorita unor infectii aparute la nivelul organismului si febra fiind un proces natural de autoaparare. In privinta inimii, aceasta iti bate tare din doua probabile motive : din cauza bolii si din cauza ca cel mai probabil te-ai speriat si ai fost agitat datorita faptului ca s-ar putea sa ti-se intample ce grav. De la distanta nimeni nu o sa poata sa iti spuna ce ai mai exact intrucat trebuie sa fi examinat, sa iti fie palpat abdomenul, sa ti-se faca un ecograf abdomnial etc. In privinta unui posibil tratament iti recomand sa iei niste Paracetamol pentru a mai reduce frisoanele putin iar pentru durerea de burta poti lua niste tablete antispastice cum este No-Spa. Daca vezi ca simptomele persista si astazi trebuie neaparat sa mergi la un consult de specialitate!

6 răspunsuri:
| CosminIonut77 a răspuns:

Ai frisoane. Este ceva "normal" sa spun asa. Incearca sa te relaxezi, bea un ceai, mananca usor si stai in pat. Multa sanatate!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti racit ce poate fi, mergi la medic.

| RegeleIaurtului explică (pentru CosminIonut77):

Am băut deja ceai, și am stat in pat, postasem întrebarea la 2:30 noaptea

| RegeleIaurtului explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu cred că de la o răceală tremuri toată noaptea de parcă e cutremur de 8 grade, îți bate inima rapid de zici că mori, îți vine să vomiți, te doare burta și ești amețit. Am fost răcit dar mi-a trecut acum o săptămână

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru RegeleIaurtului):

Ai mincat ceva si ti sa aplecat ti s-a facut rau asta este cauza.

| RegeleIaurtului explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu cred că de la niște mâncare tremuri toată noaptea de parcă e cutremur de 8 grade, îți bate inima rapid de zici că mori, îți vine să vomiți, te doare burta și ești amețit. Am mâncat ce mâncăm de obicei, ceai cu dulceață