| almaz a întrebat:

Atunci când apar dureri de picioare, ce medic trebuie de vizitat? ortoped sau neurolog? Care vi se pare mai motrivit în domeniu? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Insomniile si calitatea proasta a somnului nu sunt cauzate de durerile picioarelor, sunt cauzate de lipsa nutrientilor din mancare!
Ti-as recomanda sa cauti cauza problemei si sa o elimini, nu sa iei pastile ori marihuana, ca nu-ti rezolva problema, dimpotriva, ti-o avanseaza, ducand la imbolnavirea acuta a organismului.
Scapa de diete si incepe sa manaci sanatos, 3 mese pe zi principale, in care sa ai 1 sfert de proteina, 1 sfert de carbohidrati si jumatate de farfurie de vegetale (minim 5 vegetale, de topate culorile.
Intre mese: fructe si apa plata!
Doar 2 saptamani de schimbat dieta pe una sanatoasa si somnul se va imbunatatii, cat si inflamarea nervilor de la picioare, care se vor reduce considerabil si vei scapa de ea.

25 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Depinde cum te dor picioarele. Te doar oasele, articulatiile etc. Poti la fel de bine sa ai dureri de picioare si sa vizitezi un cardiolog, unele dureri de picioare sunt o consecinta a unei afectiuni vasculare.

| M7Seven a răspuns:

Mergi la medicul ortoped pentru astfel de probleme, va face un consult si daca descopera ca sursa durerilor este alta te va trimite catre un medic care se va putea ocupa

| almaz explică (pentru M7Seven):

Eu am mers initial la neurolog, ca asa cica mi-o zis medicul meu de familie, dar....sunt super tare dezamagit, mi-o facut o diagnoza precum "de la oboseala te doare piciorul" eu fiind si sportiv, dar nu prea cred eu sa fie asta problema, si mi-o dat drept tratament magneziu si calciu, care le beau deja de 2 saptamani si nici un rezultat, din contra ma doare mai tare si mai tare, si am impresia ca durerea urca, adica a inceput de jos si merge tot mai sus si mai sus...ce imi recomandati sa fac in acest caz? ma gandesc sa merg la un ortoped singur, sa ma consulte el si sa vad ce diagnoza imi da medicul respectiv, pareri?

| M7Seven a răspuns (pentru almaz):

Pai este cel mai bine, ortopedul va sti sigur sursa durerii

| Violleta2022 a răspuns:

Medicul de familie, care in urma unui consult, te poate trimite la reumatolog sau endocrinolog.
Daca esti adolescent, endocrinologul este cel mai nimerit, pentru ca iti cresc oasele foarte mult in perioada adolescentei si ai nevoie de suplimente cu calciu, magneziu care sa te ajute.
Este perfect nroma sa ai dureri de oase in adolecesenta, unii copii le resimt mai putin, altii mai mult, depinzand cat de rapide mari sunt transformarile.

| almaz explică (pentru Violleta2022):

Am 22 ani, nu-mi mai creste nici un os deja.....medicul meu de familie m-o trimis la neurolog, care mi-o dat un tratament de 2 bani (magneziu + calciu), au trecut 3 saptamani durerea de picioare s-a instaurat si mai tare, nu mai pot sta si astepta, incerc singur sa ma informez si sa merg la un medic care sa-mi poata face o diagnoza cat mai corecta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru almaz):

Dar la un reumatolog ai fost?
Poate ai dureri reumatice...

| almaz explică (pentru Violleta2022):

Nu, n-am fost....maine ma gandesc sa merg la un ortoped. Nu cred ca as putea sa merg la toti medicii la rand. eu stau la camin si medicul de aici mi-o zis ca ar fi vorba de ortoped, in schimb medicul meu de familie din oras m-o trimis la neurolog, tu acum imi zici despre "reumatolog" si deja sunt intr-o ceata totala, nu mai stiu unde sa merg, nu prea pot sa-mi dau seama ce ma doare ca sunt tanar si nu prea am avut dureri de acest fel pana acum, simt un disconfort in picior, nu-mi dau seama sunt articulatii sau osul, sau etc

Răspuns utilizator avertizat
| almaz explică (pentru Violleta2022):

În cer scuze pentru felul în care m-am adresat la DVS cu "Tu" fiind în necunoștință de cauză!

| Violleta2022 a răspuns (pentru almaz):

Ortopedul apare in situatia in care sunt deja oase rupte, malformatii ale osaturii, malformatii congenitale (din nastere) sau aparute in urma unor traume samd, dar, isi poate da cu parerea si in cazul tau.

Cel mai corect ar fi ca medicul de familie sa-ti dea niste teste autoimune IGG, unde se poate afla daca este vorba de o problema de natura imunologica, la care, unii marcarii ar putea fi elevati, cofirmand daca este o inflamatie/infectie in corp sau a aparut o boala reumatismala si de aici, se poate incepe investigatia, trimitandu-te la un Imunolog sau reumatolog, depinzand ce marcari sunt mariti.
Neurologul apare doar in situatia in care nervii sunt afectati, daca ai degete amortite la picioare, sau simtii picioarele amortite.
Banuiesc ca, medicul neurolog ti-a recomandat magneziul si calciul, ca sa ajute musculatura sa se relaxeze.

| almaz explică (pentru Violleta2022):

Da, mi-o zis sa beau 10 zile calciu dupa 10 zile de magneziu, mai am 2 zile si termin pastilele dar durerele se intensifica si mai tare, si nici nu-s urme de inbunatatire.
As vrea sa adaug ca cand aveam vreo 15 ani ma ocupam cu kingboxingul, si mai loveam gresit cu piciorul in sac, si ma traumam des, nu stiu daca are asta vreo legatura, ca acum nu ma mai durea, a fost demult, dar anul trecut am avut o ciupearca la unghie si medicul mi-o zis ca este vorba de traumele cele vechi despre care va povesteam.

Imi recomandati sa merg la un ortoped, asta parca-mi pare mai universal si m-ar putea ajuta in mai multe cazuri, ce ziceti? Multumesc anticipat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru almaz):

Da, este posibil ca folosirea incorect a piciorului si traumele unui sport sa-si faca prezenta peste ani.
Mergi la un ortoped si daca vei da peste unul bun, ori te pune el pe picioare, ori te va trimite la cineva care te-ar putea ajuta.
Probabil fizioterapia ori masajele vor ajuta, dar asta iti poate spune doar un medic, dupa consult.

Cat privesc suplimentele cu calciu si magneziu, nu te astepta sa faca minuni in 10 zile, daca deficienta lor este mare, ai nevoie de luni multe de luat, ca sa ajungi sa completezi lipsa lor si sa ajungi la limita corecta.

| almaz explică (pentru Violleta2022):

Nu prea pot sa-mi dau seama cum as putea avea eu insuficienta de calciu sau magneziu, cand eu am o alimentatie oare cum echilibrata, cu multe proteine, etc....ca fac si sala si tin tot timpul regimuri, etc...

| Violleta2022 a răspuns (pentru almaz):

Calciul se ia din lapte si branzeturi!
Iar daca faci sala, ai nevoie de suplimente mari, mai ales daca tii regim alimentar.

Multi avem deficienta de calciul, mai ales cand ai trecut de adolescenta unde a fost nevoie d un aprot imens de calciu pentru oase... asa ca, cel mai probabil ai deficinete masive de calciu, care se pot stabiliza daca le iei asociate cu vitamina D3.

| almaz explică (pentru Violleta2022):

Dumneavoastra sunteti doctor? eu am facut niste analize medicale, (mi-o zis sa le fac medicul neurolog) si as vrea ft mult sa vi le trimit pe e-mail poate ma puteti ajuta cu un sfat bun sau macar sa-mi aleg un medic de specialitate care sa ma poata ajuta, voi fi foarte recunoscator, multumesc mult.

tin sa mentionez ca este o foaie a4 care o am scanata in calculator, si as putea sa o arat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru almaz):

Nu sunt medic, dar am trecut prin investigatii medicale pentru dureri mari de oase, care au fost confirmate pozitiv, de analizele autoimune, ca am o problema reumatologica, de catre un medic imunolog si mai tarziu de un reutomalog.

| almaz explică (pentru Violleta2022):

Referitor la vitamina D3 și calciu, exista niște pastile CalceviD pe care mi le-a recomandat neurologul sa le beau, 10 pastile /1 pe zi, după astea 10 pastile de magneziu, dar nu stiu de ce nu prea m-au ajutat cu nimic...

| AndreiWeisz a răspuns (pentru almaz):

Descrie un pic durerea mai bine, ca sa putem intelege un pic mai bine. Te dor articulatiile? (la nivelul soldului, genunchiului, gleznei etc). Te dor muschii? (si mai important, te dor incontinuu, te dor cand faci efort usor, cand faci efort intens). E o durere localizata sau difuza? (intr-un singur loc sau o arie mai intinsa). Cum dispare durerea, ce faci ca sa nu te mai doara?
Ortopedul nu il vad prea indicat, nu cred ca ai vreo fractura osoasa fara sa iti dai seama sau malformatii pe care sa nu le fi sesizat pana acum. Reumatologul te poate ajuta daca vorbim de dureri articulare, adica te dor articulatiile. Dupa cum ti-am zis si mai sus, durerea de picioare poate sa tina si de cardiologie. In tromboza venoasa a membrelor inferioare sau insuficienta venoasa cronica, durerea de picioare poate sa apara dupa un efort ceva mai intes (gen alergat) la nivelul gambei in special. De-asta zic, este important sa ne spui cum este durerea, cand apare, unde apare, cat te tine, ce faci ca sa te lase, de cand a aparut etc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru almaz):

Dupa cum ti-am explicat, astea nu sunt medicamente ca sa-ti ia durerea imediat, sunt vitamine sintetice, care AU NEVOIE de timp ca sa-si faca efectul, luate penttru 2-3 luni de zile dau rezultate.
Alta varianta, sunt vitaminele organice, luate din mancare (fructe, legume si lactate pentru calciu). Vitamina D3 necesita expunerea la soare, in timp ce te alimentezi cu multa branza happy
Dupa cum vezi, carenta de Calciu si D3 nu se poate regla in termen de 10 zile si nici peste noapte, daca ai tinut regim alimentar si nu te-ai hranit ani de zile cu ce era vital, acum, organimul lupta sa supravietuiasca si probabil ca "doare", din lipsa acestor vitamine.

Vitamina D3 se ia odata cu calciul, ca sa fixeze calciul in oase.
Daca deficienta ta este foarte mare, atunci ai nevoie de suplimentare serioasa ca sa functioneze, adica, 2-3 luni, nu 10 zile!

| almaz explică (pentru AndreiWeisz):

Nu prea are nici o treabă durerea la mine cu efortul, că spre exemplu am făcut un experiement, n-am fost de 6 zile la sală stau doar și mă odihnesc, mai nici nu fac mișcare, și oricum mă doare piciorul. Simt că parcă nu l-aș putea relaxa, stă așa încordat încontinuu, chiar și când stau în pat, este o senzatie ca și cum s-ar strânge ceva în el (genul strânsul pumnului) spre interior, exact așa și durerea mea, mai dispare ziua și seara înainte de culcare iar apare, deci durerea este de pe la mijlocul gambei în jos spre călcâi. Am încercat să fac tot felul de chestii ca să scot puțin durerea, nu prea ajută mai nimic... ultima dată am ținut piciorul sub apă caldă apoi rece și îl mai și masam, și parcă mi-o amorțit puțin durerea de la apa rece și mi-o trecut pe o perioadă scurtă de timp. Este o durere difuzată și nici de cum localizată, eu uneori nici nu pot să înțeleg normal punctul extrem că este difuzată pe toată porțiunea asta de picior care am descris-o mai sus. Nu știu ce să mai adaug, Am glicemia scăzută, nu știu dacă are vreo treabă asta.

| almaz explică (pentru Violleta2022):

Păi nu există medicamente care să-mi scoată durerile ăstea? Nu prea aș avea cum să stau încă 2-3 luni ca să scap de durere, în primul rând in cauza durerii nu pot adormi, adorm foarte greu, am insomnie, la 4-5 dimineața, după aia ziua sunt ca un zombi, drept consecință îmi afectează viața de zi cu zi, nu mai pot merge la facultate, adorm cu capul pe masă, nu am dispoziție, sunt stresat, șmd, de ce? toate au început de la picior, care a urmat somnul și dacă somnul lipsește sau este de calitate proastă nu mai pot face față la activitățile mele zilnice. Pe termin scurt la început nu-mi dădeam seama, dar să nu dormi pe termin lung este, foarte, și foare rău, o zic din experiență proprie.

Mă bate un gând să încerc să fumez marijuana de 2-3 pe săptămână să-mi creez și eu macar 3 seri în care să pot dormi și să mă odihnesc.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru almaz):

Hmmm destul de ciudat, pare sa fie o problema de relaxare a muschiului. Cred ca tine de neurologie totusi, mai incearca si o alta parere.

| anonimg a răspuns:

Uite un raspuns pe care l-am mai dat in alta parte:
"Magneziul il gasesti in caju: https://www.clickpentrufemei.ro/......n-magneziu
Ai nevoie de o ciorba facuta din frunze de telina (nu radacina) si ceapa. Este foarte buna pentru oase si articulatii. Dupa ce am consumat o oala de 3 litri, nu mai imi trosneau nici genunchii."
Calciul il gasesti in semintele de susan rasnite mai mult decat in lapte.

| Victor453 a răspuns:

Ortoped