| anonim_4396 a întrebat:

Bai fratilor,ajutati-ma si pe mine cu un sfat!
De o saptamana testiculele mele sunt lasate si cel stang putin mai mare decat dreptul,medicul de familie mi-a dat un tratament dar nimic si azi m-am dus la chirurgie,m-am dus la cel mai bun doctor din oras la recomandarea tuturor,insa doctorul mi-a zis ca nu am nimic si ca e normal, nu m-a controlat doar s-a uitat in ce situatie sunt si mi-a zis ca sunt nebun si ca nu am nimic!
Oare sa fie ceva grav?
Testiculele mi se mai lasa si tot mai mare e cel stang, ce sa fac?
Si ciudat e ca ma doare in partea dreapta abdominala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un testicol mai mare și unul mai mic, nu este absolut nimic grav.
Medicul care a zis nebun nu a vrut să te jicnească a vrut să spună că îngrijorarea dtale exagerată nu este normală.
Asta spun și eu.

| Andrei095gmr a răspuns (pentru sadrian46):

Totusi,de ce se lasa in jos?

| alex495 a răspuns:

Faci sala sau lucrezi undeva unde ridici greutati toata ziua? Ia o pauza, esti aproape de hernie inghinala, faza finala e cand iti iese intestinul prin pielea aceea de tine organele. Nu i problema te poti opera dupa, dar n ai voie sa depui efort o vreme si mna, te operezi in Ro, poti muri si de la o amarata de apendicita in tara asta

| CarcotasulVesel a răspuns:

Testicule asimetrice nu e nimic anormal, am vazut o tona in p0rn
daca te dor, sunt umflate, sau alte probleme, atunci da

totusi, ar fi trebuit sa postezi si ce diagnostic ti-a dat doctorul si ce medicamente, daca nu de altceva, macar de curiozitate

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

PS prin umflate nu ma refer la unul mai mare decat celalalt, ci...
MULT mai mare!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei095gmr):

Eu nu pot să răspund la ce nu știu.
Astfel. cum spune un prieten TPU aici mai jos, să ai o hernie inghinală. Un medic chirurg îți poate confirma asta. Pe urmă urmează o operație în zonă, și un țesut rupt se coase cu acul și se închide, ca să nu îți ajungă testiculul sau mațele până la genunchi,
Un medic specialist de la dermato-venerice, nu pentru că ai avea o boală, dar pentru că se pricepe la zona aia, că a tot văzut testicule în viața lui, până s-a săturat, mai poate să își dea și el cu părerea, la fel un medic sexolog.
Iar până atunci, ca să nu le lași să meargă în jos, să cauți sau la un magazin de lenjerie bărbătească sau la un magazin de articole pentru sportivi un indispensabil, chiloți, special, se numește suspensor. Este mic, strâmt și are exact acest rol, ca să susțină testicole mari sau care atârnă.