| anonimafaranume111 a întrebat:

Bina ziua. Am o intrebare urgenta. Tatăl meu este operat de 2 săptămâni de un lipom la picior destul de mare. Operatia a decurs ok dupa spusele medicului insa ii curge un lichid (are atasata o drena in care se scurge lichidul respectiv) si vreau sa stiu daca deja dupa 2 săptămâni este normal sa ii mai curga acel lichid. Este internat de 2 săptămâni. Si nu stim de ce nu se mai opreste din curs. Va implor un raspuns serios. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InaLeaf a răspuns:

Buna. Este in regula, drenajul chirurgical se face pentru a evita acumularea de lichid in spatiul interstitial sau pentru a preveni aparitia unei hemoragii, infectii, etc.
Durata drenajului poate varia in limite largi, in functie de evolutia leziunii.
Acesta se opreste dupa 48 h dupa incetarea scurgerii secretiilor sau cand lichidul scurs capata un asptect serios.
Intrebare: ce culoarea este in punga de drenaj? Oricum chirurgul decide cand acest dren va fi scos si este important sa ramai calma. Stiu ca este dureros si inconfortabil pentru tata, dar este pentru binele dumnealui. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| InaLeaf a răspuns (pentru InaLeaf):

Aspect *
Seros**

| anonimafaranume111 explică:

Lichidul la inceput avea o culoare sangerie sânge cu apa asa arata iar acum are o culoare gălbuie gen culoarea urinei

| InaLeaf a răspuns (pentru anonimafaranume111):

Este normal. Cel mai probabil nu va mai sta foarte mult timp, insa este decizia medicului cand doreste sa il scoata, astfel incat sa nu existe evenimente neplacute.
Multa sanatate.